GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Hastaliklardan Korunma

Pazar, 10 Şubat 2013 | Genç ve Fit

Hastaliklardan Korunmanın En Kolay Yolu

Bu yazı, Men’s Health’de 3 Eylul 2012 tarihinde yayınlanmıştır. Yazının orijinalini şu linkte bulabilirsiniz: Men's Health Article

Bugun spor yapmanız, ileride doktora gitmek zorunda kalmamanızı sağlayabilir. Archives of Internal Medicine tarafından yapılan çalışmaya gore, orta yaşlarda iken fit durumda olan kişilerde, kalp hastalıkları ve kanser dahil olmak uzere sekiz kronik ve ölümcül hastalığa yakalanma oranı daha düşük olmaktadır.

ABD deki University of Texas Southwestern Medical Center araştırmacıları, 40 ve 50 yaş civarındaki yaklaşık 19.000 sağlıklı kişinin fit olma seviyelerini, kişilerin ilerleyen yaşlarındaki kronik hastalıklarının tedavisi için yaptıkları sağlık sigortası ödeme istekleriyle karşılaştırdı.

Sonuç: En fit olan kişiler, ilerleyen yaşlarda en düşük seviyede kronik hastalıkla karşılaştı. Fitness seviyesindeki her bir ünitelik iyileşme (kadınlar ve erkekler için her yaş kategorisindeki metabolizma degerleri gözönüne alınarak hesaplanmıştır), kronik bir hastalığa yakalanma riskini %20 düşürdü.

Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek gerektiğini söylemek kolaydır. Zor olan ise bunu gerçekten yapabilmektir! Özellikle de başınızda sizi devamlı motive edecek bir antrenörünüz yoksa. Ama size şunu söyleyebiliriz. Egzersiz, hergün sizi işinizden ve ailenizden 2 saat boyunca alıkoyan bir zorunluluk olmak zorunda değildir. University of Hawaii de yapılan bir çalışma, daha kısa süren “yüksek şiddette, aralıklı antreman” (High Intensity Interval Training) antremanlarının daha etkili oldugunu göstermektedir. Orta tempodaki düz koşu esnasında kalp atışları bir dakikadaki maksimum atım seviyesinin %60 ila %70 lik seviyesinde atmakta iken (bu seviye yaşa bağlıdır), şiddetli antremanlar sırasında kalp atışları bu seviyenin 15 atım kadar daha üzerine kontrollü olarak çıkarılmaktadır.

Spora başlamak için yarını beklemeyin. Yarına bugünden yatırım yapın!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Cuma, 30 Ağustos 2013
Herkese merhaba, Sizinle yakın zamanda okuduğumuz ve hayatımızda belli bakış açılarımızı değiş[...]

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
 • ömer salih
  ömer salih / 25 Mart 2013, 13:07 / CEVAPLA
  Ben bugün hasta oldum o yüzden bu başlığa girmiştim boğazım şişti başım çok ağrıyor spor yapmam gerekir mi yoksa yarına mı ertelesem?
  • Okan Çelik
   Okan Çelik / 25 Mart 2013, 14:32 / CEVAPLA
   Guzel bir soru!

   Hasta oldugun zaman, doktorun kisitlamadigi surece ve kendini cok halsiz ve gucsuz hissetmedigin surece ozellikle kardio calismasi yaparak kan dolasimini hizlandirman, hastaligi atlatma sureni kisaltabilir. Agirlik calismalari cok uygun olmayabilir, cok agir olmayan bir kardio egzersizi belki daha iyi bir secim olabilir. Atladigin antremani da daha sonra yapabilirsin.
MAKALELER
Profesyonel Atletler! Optimal Antrenman Şiddetinizi Ölçmeniz Artık Mümkün!

WHOOP isimli cihaz antrenman şiddetini ölçebiliyor, ne zaman ve ne kadar dinlenmeniz gerektiğini de belirtiyor. LeBron James ve Michael Phelps’in de denediği cihazın sağlığı iyileştirdiği, atletik performansı yükselttiği belirtiliyor.

kaynağa git 27.08.2016
2016 nın 1 numaralı Fitness Trendi Giyilebilir Elektronik Fitness Cihazları Olacak

ACSM nin her sene yaptığı ankette bu sene en popüler trendin Fitbit vb gibi elektronik fitness cihazlarının olacağı öngörülüyor. 2. sırada vücut ağırlığı antrenmanları, 3. sırada da HIIT antrenmanları var.

kaynağa git 09.09.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Beslenme ve Atletik Performans

American College Sports Medicine'in Sporcu Beslenmesi ile Performans İlişkisi Hakkında Resmi Görüşü

kaynağa git 08.08.2016
Obez olmayan kişilerde alternate day (iki günde bir) orucu: Kilo, vücut kompozisyonu ve enerji metabolizması üzerindeki etkileri

Alternate day fasting yapılmış. Bunda yağ yakımının arttığı görülmekle beraber kalori alınmayan günlerde açlık hissi de fazla olmuş.

kaynağa git 06.08.2016
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
14131
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO İZLENME SAYISI
25166011
VİDEO İZLENME SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI