GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Hastaliklardan Korunma

Pazar, 10 Şubat 2013 | Genç ve Fit

Hastaliklardan Korunmanın En Kolay Yolu

Bu yazı, Men’s Health’de 3 Eylul 2012 tarihinde yayınlanmıştır. Yazının orijinalini şu linkte bulabilirsiniz: Men's Health Article

Bugun spor yapmanız, ileride doktora gitmek zorunda kalmamanızı sağlayabilir. Archives of Internal Medicine tarafından yapılan çalışmaya gore, orta yaşlarda iken fit durumda olan kişilerde, kalp hastalıkları ve kanser dahil olmak uzere sekiz kronik ve ölümcül hastalığa yakalanma oranı daha düşük olmaktadır.

ABD deki University of Texas Southwestern Medical Center araştırmacıları, 40 ve 50 yaş civarındaki yaklaşık 19.000 sağlıklı kişinin fit olma seviyelerini, kişilerin ilerleyen yaşlarındaki kronik hastalıklarının tedavisi için yaptıkları sağlık sigortası ödeme istekleriyle karşılaştırdı.

Sonuç: En fit olan kişiler, ilerleyen yaşlarda en düşük seviyede kronik hastalıkla karşılaştı. Fitness seviyesindeki her bir ünitelik iyileşme (kadınlar ve erkekler için her yaş kategorisindeki metabolizma degerleri gözönüne alınarak hesaplanmıştır), kronik bir hastalığa yakalanma riskini %20 düşürdü.

Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek gerektiğini söylemek kolaydır. Zor olan ise bunu gerçekten yapabilmektir! Özellikle de başınızda sizi devamlı motive edecek bir antrenörünüz yoksa. Ama size şunu söyleyebiliriz. Egzersiz, hergün sizi işinizden ve ailenizden 2 saat boyunca alıkoyan bir zorunluluk olmak zorunda değildir. University of Hawaii de yapılan bir çalışma, daha kısa süren “yüksek şiddette, aralıklı antreman” (High Intensity Interval Training) antremanlarının daha etkili oldugunu göstermektedir. Orta tempodaki düz koşu esnasında kalp atışları bir dakikadaki maksimum atım seviyesinin %60 ila %70 lik seviyesinde atmakta iken (bu seviye yaşa bağlıdır), şiddetli antremanlar sırasında kalp atışları bu seviyenin 15 atım kadar daha üzerine kontrollü olarak çıkarılmaktadır.

Spora başlamak için yarını beklemeyin. Yarına bugünden yatırım yapın!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Cuma, 27 Mart 2015
Son zamanlarda oldukça popüler olan “Gluten zararlı mıdır?” “Gluten içermeyen gıdalar daha mı sağ[...]

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
 • ömer salih
  ömer salih / 25 Mart 2013, 13:07 / CEVAPLA
  Ben bugün hasta oldum o yüzden bu başlığa girmiştim boğazım şişti başım çok ağrıyor spor yapmam gerekir mi yoksa yarına mı ertelesem?
  • Okan Çelik
   Okan Çelik / 25 Mart 2013, 14:32 / CEVAPLA
   Guzel bir soru!

   Hasta oldugun zaman, doktorun kisitlamadigi surece ve kendini cok halsiz ve gucsuz hissetmedigin surece ozellikle kardio calismasi yaparak kan dolasimini hizlandirman, hastaligi atlatma sureni kisaltabilir. Agirlik calismalari cok uygun olmayabilir, cok agir olmayan bir kardio egzersizi belki daha iyi bir secim olabilir. Atladigin antremani da daha sonra yapabilirsin.
MAKALELER
Unutkanlık Problemin mi Var? Spor Yap!

Spor, beynin bazı kimyasalları salgılamasını tetikleyerek unutkanlığı önlemede veya yavaşlatmada da etkili oluyor!

kaynağa git 30.07.2016
Mucize zayıflama sözü veren ürünlere dikkat

FDA (Amerika Gıda ve İlaç Bakanlığı)'nın açıklamasına göre kilo verdirdiği söylenen haplar, çok ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır

kaynağa git 30.07.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Kalori kısıtlaması ve intermittent fasting: Başarılı beyin yaşlanması için iki potansiyel diyet

Intermittent Fasting'in yaşlanırken beyin hücrelerini koruyucu etkisi olmakta

kaynağa git 07.08.2016
Yüksek Tansiyon Hastaları – Egzersiz Size de Yararlı!

Journal of Science and Medicine in Sport’da yayınlanan bir araştırma, haftalık yapılacak olan 4-5 orta ila yüksek şiddette kardiyo ve 2 ağırlık antrenmanlarının yüksek tansiyon hastalarına da faydalı olduğunu gösteriyor.

kaynağa git 20.08.2016
VİDEO İZLENME SAYISI
27094633
VİDEO İZLENME SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
15452
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI