GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Fiziksel Egzersiz ve Sakatlanma Riski

Çarşamba, 6 Kasım 2013 | Genç ve Fit

Egzersizin vücudumuza ve ruhsal dengemize olan katkılarını her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise egzersizin karanlık yüzünü aralamak ve sakatlanma riskinden bahsetmek istiyoruz.

Egzersiz yapan kişiler, bazen kendilerini incinme, sakatlanma gibi durumlarla karşılaşmış bulabilirler. Bunun nedenleri çeşitlidir. En genel sakatlanma nedenleri arasında ısınmadan egzersize başlamak, egzersizi yanlış formda yapmak, egzersizi gereğinden çok fazla sıklıkta yapmak veya kişinin kendi vücut durumunu ve kondisyon seviyesini göz önüne almadan anatomisine uygun olmayan egzersizleri yapmaya çalışarak sakatlanmaya yol açması sayılabilir. Peki, sakatlanma riskini minimum indirmek için neler yapabiliriz? İşte bazı tavsiyeler:

Öncelikle vücudunuzu tanımalısınız. Limitlerinizi ve zayıf noktalarınızı bilmeli, o noktalardaki hassasiyeti göz önüne almalı ve durumunuzu tehlikeye atacak egzersizlerden kaçınmalısınız. Örnek olarak bel fıtığınız olduğunu biliyorsanız, ağırlık kullanarak squat yapmaya çalışmak durumuzu daha da riske atabilir. Diz probleminiz mevcutsa, koşu, sıçrama gibi egzersizler size uygun olmayabilir. Bu ve benzeri durumlarda, hedeflediğiniz kas gruplarını çalıştıracak ama anatominize daha uygun egzersizler daima mevcuttur, onlara yönelmeniz çok daha akıllıca olacaktır.

Egzersiz yaparken egzersizin amacını ve mekaniklerini çok iyi anlamalı, doğru formu daima korumalısınız. Yeni bir programa başlamışsanız, mutlaka uzman birine danışarak ve araştırarak hangi kas gruplarını çalıştırdığını, egzersizin doğru formunu, hangi sıklıkla yapılması gerektiğini öğrenin ve uygulayın. Egonuza yenilerek ve formu bozarak daha fazla ağırlık kaldırmaya çalışmayın. Unutmayın ki egzersizleri çok hızlı veya çok fazla ağırlıklarla yapmak sakatlanma riskini artırır.

Egzersizden önce ısınmayı mutlaka alışkanlık haline getirin. Isınarak kan dolaşımını artırın, kasları gelecek olan egzersize hazırlayın. Programımızda Perşembe ve Pazar günleri sunduğumuz Yoga programımızı veya seveceğiniz diğer bir tüm vücut esneklik çalışmasını düzenli olarak yapın. Tüm eklemlerinizin ve özellikle omurganızın tam hareket kabiliyetine (mobilite) sahip olmasını ve kaslarınızın yeterli uzunluğa ulaşmasını sağlayın. Bu konuda sitemizdeki ısınma ve egzersiz sonrası esneme videolarımız size yardımcı olacaktır.

Doğru ayakkabı seçin. Biz, tabanı mümkün olduğunca ince ve ayağa çıplak ayak deneyimine yakın düzeyde hareket kabiliyeti sağlayacak ayakkabıları tercih ediyoruz.

Hanımlar, gebelik döneminde vücudunuzda olan değişiklikleri göz ardı etmeyin ve sporu bu dönem boyunca kendinize göre modifiye ederek sürdürün.

Egzersizleri, tavsiye edilenden daha sık yapmaya çalışmayın ve kaslarınıza adapte olmaları ve kendilerini onarmaları için yeterli zamanı tanıyın. Aynı kas grubunu çok sık çalıştırdığınızda kas grubunda veya tendonlarda aşırı kullanıma dayalı incinme veya sakatlanma riski de artar. Her gün spor yapmanızda bir problem olmayabilir, fakat her gün ağırlık antrenmanı veya her gün kardio antrenmanı yapmak yerine antrenman türlerini dönüşümlü olarak yapmanız daha akıllıca olacaktır.

Herkese sağlıklı ve güvenli antrenmanlar!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Pazartesi, 21 Ekim 2013
Doğru duydunuz, uyumak hem fit bir hale gelmeyi kolaylaştırır, hem de enerjik ve güçlü olmamı[...]
Pazar, 18 Kasım 2012
Bu videoda, spor yapmamak için kullanılan bahanelere yer veriyoruz. Aralarında daha önceden duyduğunuz veya kullandığını[...]

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • Kağan
    Kağan / 23 Ağustos 2014, 13:23 / CEVAPLA
    meraba spordan 1 gün sonra kol kaslarım ağrımaya başladı bir kaç gün aramı vermeliyim yoksa antremana devam edersem ağrı yinede geçermi , eğer kasın üstüne gidersem gelişimde bir problem olurmu teşekkürler
MAKALELER
Egzersiz, Kilo Vermiyor Olsan Bile Kalbin İçin İyidir

Harvard Health, egzersizle zayıflatmıyor olsanız bile kalbiniz güçlenmektedir diyor.

kaynağa git 30.07.2016
Aktiviteler Kaç Kalori Yakar?

Harvard Health’deki makaleye göre 84 kilo olan biri 30 dakikada aktiviteye bağlı olarak şu miktarlarda kalori yakıyor:
Şiddetli ağırlık antrenmanı – 266 kalori
İstasyon antrenmanı – 355 kalori
Eliptik makina – 400 kalori
Koşu (10km/saat) – 444 kalori

kaynağa git 30.07.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Kardiyo Egzersizleri Glikojen Yerine Yağ Depolarının Kullanılmasını Sağlıyor

Kardiyo egzersizi yapan kişilerde mitokondri yoğunluğu artmakta, vücut enerji ihtiyacını kas glikojeni ve kan şekeri yerine yağ depolarından karşılamaya yönelmekte, laktik asit üretimi de azalmakta.

kaynağa git 19.09.2016
Kalori kısıtlaması ve intermittent fasting: Başarılı beyin yaşlanması için iki potansiyel diyet

Intermittent Fasting'in yaşlanırken beyin hücrelerini koruyucu etkisi olmakta

kaynağa git 07.08.2016
VİDEO İZLENME SAYISI
26111258
VİDEO İZLENME SAYISI
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
14644
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE