GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Cinsiyet Hormonlarına Erkekler Açısından Bakış

Perşembe, 20 Ekim 2016 | Ceren Türkcan

Erkekler açısından cinsiyet hormonlarına baktığımızda en belirgin olarak karşımıza çıkan Testosteron hormonudur. Bu hormon testislerden salgılanan, steroid yapıda olan ve erkeklerin cinsiyetlerine has olan tüm özelliklerin ortaya çıkmasında işlev görmektedir. Sperm üretiminden ses kalınlaşmasına, tüylerdeki artıştan kas kütlesine kadar birçok faaliyette başrolü oynamaktadır. Bu nedenle erkek cinsiyet hormonu dendiği zaman akla ilk olarak testosteron gelmektedir. Hakkında tiyatro oyunu bile bulunan bu hormonun faaliyet alanı oldukça geniş olduğu için yaşantıdaki yeri de oldukça büyüktür. Üstelik sadece erkekler için değil bayanlar içinde önemli bir yer tutmaktadır.  

Testosteron hormonu erkeklerin özellikler ergenliğe girme dönemlerinden sonra daha çok miktarda salgılanmaktadır ve 30’lu yaşlardan sonra salgısı giderek azalmaktadır. Bu azalmaya bağlı olarak bazı fonksiyonlarda meydana gelen değişimler genellikle birçok erkek için istenen değişimler olmadığı için genellikle hormonu artırmak için tedavi yöntemlerine başvururlar. Özellikle cinsel isteksizliğe ve kas kütlesinde küçülmeye yol açan hormondaki azalmaya bağlı olarak erkek kendi çekiciliğini kaybettiği endişesi ile işte o antropoz denen dönemin tam da eşiğinde durmaktadır. Kendini iyi hissetmek için ve kas kütlesini artırmak için ayna karşısında sürekli dambıl çalışmakta ve kas kütlesini artırmaya çalışmaktadır. Bu dönemin başka getirileri de vardır ama gelelim biz testosterondaki bu değişimin minimuma nasıl indirilebileceğine ve değişim sonucu meydana gelen hissedilebilir değişikliklere…

Testosteron düzeyi düştükçe vücutta kilo alımının artması, kas kütlesinin azalması, egzersiz isteğinin azalması, cinsel isteksizlik gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar hatta tüylerde dökülmeler bile sıklıkla görülebilir. Bu dönemde en iyi yapılacak şeyler aslında sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenler ile çok benzer. İyi bir uyku, egzersiz (özellikle ağırlık çalışmalarının yoğun olduğu bir egzersiz), beslenme düzeninde kaliteli yağ tüketiminin (badem, ceviz, fıstık, zeytinyağı gibi) artırılması ile bu etkiler olabildiğince en aza indirilebilir. Özellikle alkolden uzak durmanı, mümkün olduğu kadar stres düzeyini minimum seviyede tutmanı öneririz.  

Gelelim testosteronun sporcular için önemine…

Testosteron kas kütlesinin yapımını teşvik eden bir hormon olduğu için aslında bu alandaki en popüler hormon olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle erkeklerin vücudunda kas yapımını tetiklediği bilindiği için testosteron yapısına benzer olan bazı ürünler de egzersiz ile birlikte kullanılabilmektedir. Bu besin takviyeleri steroidler olarak bilinmekle birlikte, enjeksiyon veya tablet olarak piyasada bulunmaktadır. Ancak bunlar başlangıçta kas kütlesini artırmak ve güçlendirmek için çok iyi etkileri varmış gibi görünmesine rağmen vücuttaki tüm hormonal dengeleri alt üst ettikleri ve doğal beslenmeye ters düştükleri için önerilmemektedir. 

Spor yapan kişiler doğal yollarla beslenerek daha uzun sürelerde bu etkileri gördükleri için steroid kullanımını tercih etmektedirler. Bunun şok diyetler yapmaktan hiçbir farkı yoktur, şöyle ki; şok diyetlerde de kişiler hızlı sonuç alabilmek için bu yollara başvururlar ancak normal yaşam düzenine beslenme şeklini entegre edemedikleri için kiloları aynı hızla ve vücutta bazı deformasyonlar yaratarak geri alırlar. Steroid kullanımında da durum benzerdir; başlangıçta hızlı bir şekilde kas yapımı söz konusu olur, bırakıldığı anda veya devam edilemediği zaman kaslar adeta erir ve eskisinden çok daha kötü sarkık bir görüntü oluşur. Fiziki görüntünün yanı sıra vücuda yaşatılan şok da hafife alınamayacak kadar önemlidir.  Burada dikkat edilmesi gereken şey sağlıklı ve fit olmaksa doğal beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğidir. 

Herkese iyi sporlar…

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
MAKALELER
Egzersiz, Kilo Vermiyor Olsan Bile Kalbin İçin İyidir

Harvard Health, egzersizle zayıflatmıyor olsanız bile kalbiniz güçlenmektedir diyor.

kaynağa git 30.07.2016
Aktiviteler Kaç Kalori Yakar?

Harvard Health’deki makaleye göre 84 kilo olan biri 30 dakikada aktiviteye bağlı olarak şu miktarlarda kalori yakıyor:
Şiddetli ağırlık antrenmanı – 266 kalori
İstasyon antrenmanı – 355 kalori
Eliptik makina – 400 kalori
Koşu (10km/saat) – 444 kalori

kaynağa git 30.07.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Futbolcular! Denge Antrenmanı Çabukluğu Artırıyor, Reaksiyon Zamanını Düşürüyor

Dergipark’ta yayınlanan ve Türkiye’de yapılan araştırmada, denge antrenmanlarının kişinin hem reaksiyon zamanını, hem de vücut kitle endeksini iyileştirdiği görülmüş.

kaynağa git 18.08.2016
İlerleyen Yaşla Beraber Güç, Kas Kütlesi ve Hareket Hızında Değişim

Yaş ilerledikçe izometrik ve dinamik gücün, 2. tip kas liflerinin ve de hareket hızının düştüğü görülmüş. Fakat bir iyi haber: kas kütlesinde belirgin bir kayıp ölçülmemiş.

kaynağa git 21.09.2016
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
VİDEO İZLENME SAYISI
25166011
VİDEO İZLENME SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
14131
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR