GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

10 Soruda Trx Training

Pazartesi, 10 Ekim 2016 | Ogün Nergizal

“10 Soruda…” köşemizin bu bölümünü son yıllarda oldukça popülarite kazanan TRX sistemini anlatmaya ayırdık. TRX’in nedir, ne işe yarar, kas kütlesi oluşturmada etkili midir vb merak ettiğin tüm diğer soruların cevaplarını TRX Level -1 eğitmeni Mert Tütüncüoğlu ile yaptığımız aşağıdaki söyleşide bulacaksın.

Merhabalar, ben Mert Tütüncüoğlu. Ankara Gazi Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümünde eğitimime devam ediyorum. Spora küçüklügümden beri hep ilgim vardı. İlk olarak 9 yaşımda lisanslı olarak basketbol oynamaya başladım ondan sonra yüzme, tenis, futbol derken spor hayatımda her zaman baş rolde yer aldı.15 yaşında ise vücut geliştirmeye başladım. Bu benim hayatımı etkileyen bir adım oldu, şu anda da Çeşme Gym spor salonunda uzun zamandan beri antrenör olarak çalışmaktayım.TRX ile tanışma hikayem ise spor salonunda antrenman çeşitliliğini arttırmak amacıyla aldığımız TRX ekipmanlarıyla başladı. Çok kısa bir süre sonra da TRX eğitmenlik kursuna katılıp sertifikalı TRX eğitmeni oldum. Şu anda TRX ile spor yapmak isteyen kişilerle hem Personal trainer olarak hemde grup dersi olarak antrenmanlar gerçekleştiriyoruz.

TRX TRAINING NEDİR?

TRX kendi vücut ağırlığımızla, yerçekimine karşı yapılabilecek yüzlerce egzersizi olan, 2 kayıştan oluşan bir üründür. TRX suspension training ve RIP training olarak ikiye ayrılır. RIP Training düz bir sopa ve esneyebilen bir ipten oluşan bir üründür. TRX Suspension Training ise 2 kayıştan oluşan, ellerimizle tutabileceğimiz iki yeri olan ve günümüzde daha çok popüler olan TRX ürünüdür. Bugün size daha detaylı olarak TRX Suspension Training hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle hikayesinden kısaca bahsedeyim... TRX‘in bulunma hikayesi biraz farklı; sürekli görevde oldukları için spor yapmaya zaman ve ekipman bulamayan Amerikan donanma askerlerinden Randy Hattrick ilk olarak kendi kemeriyle  spor yapmasıyla ve daha sonralarda kemeri kısa geldiği için daha uzun olan paraşüt ipiyle antrenmanlarını gerçekleştirmesiyle TRX sistemi ortaya çıkmıştır.

TRX TRAINING‘İN FAYDALARI NELERDİR?

TRX; sporculara çok yönlü hareket imkanı sağlayan bir ekipmandır. Vücudumuz günlük yaşantımızda sağa, sola, öne, arkaya ve çapraza doğru hareket eder. TRX vücuda bu doğal hareket yönlerinde çok yönlü egzersiz imkanı sunarak vücudu doğal hareket mekanizmasında çalıştırır. Bu da bizim sadece kas ya da görüntü açısından iyi olmamızı değil buna ek olarak hayat kalitemizin artmasını ve daha sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sağlar.

TRX’in sayısız artılarından en önemlileri şunlardır;

• Hızlı, pratik ve aynı zamanda verimli total-body (Tüm vücut) antrenmanı sağlar
• Sağlam bir core yapısının gelişmesine yardımcı olur
• Kas dayanıklılığını arttırır
• Profesyonel atletlerden yeni başlayanlara her seviyedeki kullanıcı için uygundur
• Kolay taşınabilir ve her yerde kullanılabilir özelliktedir (spor salonu, ev, otel yada açıkhava)

Bu özelliklerin yanında TRX ayrıca duruş bozukluklarının gidermek isteyen kişilerin yada bel, boyun fıtığı gibi sağlık sorunları olan kişilerin (doktor onayı alındıktan sonra ) eğitmen eşliğinde antrenmanlarını yapabildikleri bir sistemdir.

Bana göre TRX'in en önemli özelliği çok kolay taşınabilir olması ve  yerçekimi olan heryerde bu üründen yararlanabiliyor olmamızdır. Yerçekimine karşı yaptığımız bu antrneman çeşidi spor salonlarında rutin şekilde çalışmaktan sıkılanlar, açık havada spor yapmak isteyenler yada gün içerisinde spor yapmak için fazla zaman bulamayan kişilerin tercih ettiği bir üründür. Bu pratik ürünü parkta, otelde, evde, plajda, sokakta vb.alanlarda kullanarak antrenmanımızı gerçekleştirebiliriz.

TRX TRAINING’İ NORMAL ANTRENMANIMIZA EK OLARAK MI YAPMALIYIZ YOKSA ANTRENIMIZI SADECE TRX İLE  Mİ KURGULAMALIYIZ ?

TRX‘i kendi programımıza ek mi yoksa tek başına TRX mi çalışmamız gerektiğini spor yapmak için gelen kişinin isteğine ve ihtiyacına bakarak belirlediğimiz bir husus olarak görmekteyim. Evet tabii ki de TRX sayısız hareket imkanı sunduğu için antrenmanlarımızı tek başına TRX ile yapabilmemize olanak verir. Fakat daha ileri düzeyde spor yapan kişiler yada profesyonel sporcular TRX'i kendi ağırlık, kardio veya crossfit antrenmanlarının yanında kombinleyerek antrenmanlarından daha fazla verim alabilirler.

HERKESİN SORUNLU BOLGESİ OLAN KARIN İÇİN NE KADAR ETKİLİDİR?

Core bölgesi hepimiz için ayrı bir dert olmuştur. Fakat TRX'le en basit hareketi yaparken bile kendi vücut ağırlığımızı kullanarak hareketi gerçekleştirmek ve her hareketi yaparken vücut postürümüzün yani duruşumuzun düzgün olması gerekmektedir. Bu sayede aslında bütün vücudumuzu çalıştırmış olmaktayız yani core bölgemiz ister istemez çalışmaktadır. Aslında TRX ile ana olarak biceps vb. kaslarımızı çalıştırıyor olsakta yardımcı kas grupları olarak da core bölgemiz ve bütün vücudumuzu aktif olarak çalıştırmış oluruz.

Ayrıca TRX'le yapılabilecek sayısız core bölgesi hareketlerini de uygularsak antrenmanımızdan istediğimiz verimi alabiliriz. Ama tabii ki de karın bölgesindeki yağları göze alırsak TRX'le yaptığımız egzersizlerin yanında kardiyovasküler çalışmalar (yürüyüş bandı,bisiklet vb) da yapmalıyız. En önemli konu ise bu uyguladığımız antrenmanların yanında beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Beslenmemiz düzenli ve sağlıklı olmalı ki göbek yağlarımızdan kurtulabilelim.

TRX'İ KİMLER YAPABİLİR ?

TRX'i 7den 70 'e herkes yapabilir. Fakat herkesin spor geçmişi, hareket kapasitesi yada fiziksel durumları aynı olmadığı için herkesin kendine göre ayrı bir programla, eğitmen eşliğinde antrenmanlarını gerçekleştirmeleri daha uygun olacaktır.

KULLANIM ALANLARI HAKKINDA NELER SOYLERSİNİZ?

TRX'i kullanmak isteyen kişiler seyahat esnasında bile çantalarında yer kaplamadan taşıyabilecekleri bu ürünü kolayca kullanabilmektedirler. Spor salonlarına gitmeye zaman bulamayan, sürekli seyahat etmek durumunda kalan kişiler için çok faydalı olan bu üründen tatile çıktığınız zaman bile yanınızda bulundurup havuz kenarında yada plajda kolayca yararlanabilirsiniz. Açık havada spor yapmayı kim istemez ki!

TRX HAREKETLERİ NELERDİR? FAVORİ 3 HAREKETİNİZİ SOYLEYEBİLİR MİSİNİZ?

TRX ile yapılabilecek yüzlerce hareket vardır. Bu hareketler fonksiyonel olarak tüm vücudu çalıştırmaktadır. Benim favori üç hareketim TRX biceps curl (pazu bölgesi için) TRX chest press (göğüs adelemiz için) ve TRX mountain climbers (core-karın bölgemiz için).

TRX TRAİNİNG EĞİTMENİ NASIL OLUNUR ?

TRX eğitmenlik belgesi almak isteyen kişiler TRX Türkiye adlı internet sitesinden kurs tarihlerine ve kursun gerçekleştirileceği yerlere bakarak başvurabilir. Alınan eğitim sonrasında başarılı olmaları durumunda TRX eğitmeni olmaya hak kazanırlar.

TRX İLE HİPERTROFİ NASIL SAĞLANIR?

Hipertrofi, diğer bir deyişle kas hacminin artması, TRX'te kademe kademe yapılan antrenmanlar sonucunda kas gözlemlenmektedir. TRX'le belli bir zaman geçirdikten sonra artan antrenman yoğunluğu, sertliği ve ileri düzey hareketleri yapmamız kas hacmimizin de artmasına neden olur.

SON OLARAK TRX'E BAŞLAMAK İSTEYEN BİR KİŞİ İÇİN NASIL BİR YOL İZLENİYOR? KISACA SÜREÇTEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

TRX'e başlamak isteyen kişiler için yaş kriteri, spor geçmişi, sağlık durumu, fiziksel durumu, hareket kapasitesi gibi unsurları göz önüne alarak herkes için ayrı bir antrenman programı uygulanabilmektedir. Spora yeni başlayan bir birey TRX ile temel hareketleri yaparak vücudunu ileri seviye için hazırlamış ve hareket kapasitesini arttırmış olur. Program ve eğitmen eşliğinde zamanla hareket kapasitesi artmış kişi bir üst seviye hareketleri yapmaya hazır olmaktadır. TRX ile antrenman yapmak için aranan herhangi bir fiziksel seviye yoktur, çünkü herkesin fiziksel durumuna göre program yapabileceği TRX hareketleri mevcuttur.

Umarız bu ayrıntılı söyleşimiz kafandaki birçok soruyu cevaplamaya yardımcı olmuştur. Bir sonraki “10 Soruda...“ köşemizde sana farklı konseptleri tanıtmaya devam edeceğiz. İyi sporlar

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
MAKALELER
Fizik Tedavi, Diz Ameliyatından Daha Etkili

The BMJ dergisinde yayınlanan araştırmada fizik tedavi egzersizlerinin en az menisküs ameliyatı kadar hatta bazen daha bile faydalı olduğu görülmüş

kaynağa git 30.07.2016
Kremalı Kek Diyeti Sayesinde Bir Profesör 12 Kg Verdi

Kilo vermede önemli olan tek noktanın kalori yönetimi olduğunu ispatlamak isteyen Kansas Üniversitesi’nden bir beslenme profesörü, 10 hafta boyunca yemek yerine kremalı kekle ve diğer şekerli gıdalar ve abur cubur ile beslendi ve 2 ay sonunda 12 kg kaybetti.

kaynağa git 17.08.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Karbonhidrat tüketimi ve rezistans antrenmanları

Yüksek set, ağırlık ve tekrar sayısına sahip ağırlık antrenmanlarından sonra karbonhidrat tüketiminin önemi

kaynağa git 10.08.2016
İlerleyen Yaşla Beraber Güç, Kas Kütlesi ve Hareket Hızında Değişim

Yaş ilerledikçe izometrik ve dinamik gücün, 2. tip kas liflerinin ve de hareket hızının düştüğü görülmüş. Fakat bir iyi haber: kas kütlesinde belirgin bir kayıp ölçülmemiş.

kaynağa git 21.09.2016
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
15403
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
VİDEO İZLENME SAYISI
27035286
VİDEO İZLENME SAYISI