<span class='ince'>Seviye 2</span><br>Cumartesi

Seviye 2
Cumartesi

Kardio (HIIT)

Egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktoruna danış!

Kardio egzersizleri sırasında, bir nabız kontrol saati (kalp monitörü) kullanmanı öneriyoruz.

Günün İpuçları: Kardionun temel amacı kalp atışlarını hızlandırıp belli bir aralıkta tutarak kalbi güçlendirmek, daha verimli çalışmasını sağlamak ve aynı zamanda yağ yakımını başlatmak ve sürdürmektir. Kondisyonun zamanla iyileşecektir. İlk hafta kalp atışlarını, yaşına göre belirlenecek maksimum kalp atış sayının %55-60’ı civarında tutmaya çalış (bu aralığı belirlerken doktoruna danışmanı şiddetle tavsiye ediyoruz). 2. ve 3. haftalarda atış sayısını maksimumunun %70 ine çıkar. İlerleyen haftalarda da %80 seviyesine çık ve bunu aşma. Yaşına göre hedef kalp atışını buradan görebilirsin.

Kalp atışlarını anlık olarak görebilmek için kendine bir nabız kontrol saati edinebilirsin. Nabız kontrol saati, iki parçadan oluşan basit bir ekipmandır: İçine verici yerleştirilmiş göğse takılan plastik bir kayış ve içine alıcı yerleştirilmiş bir kol saati. Kayış sürekli olarak kalp atışlarını sayar ve sürekli olarak kontrol edebilmen için kol saatine gönderir. Fazla pahalı olmayan bir ekipmandır, spor mağazalarından, internetteki alışveriş sitelerinden kolaylıkla bulabilirsin.

Kardio için aşağıda videosunu sunduğumuz HIIT antremanlarından birini uygulayacaksın. Alternatif olarak kendi sevdiğin ve sürdürebileceğin aktiviteleri de seçebilirsin. Aktiviteler arasında koşu, bisiklet, yüzme, merdiven antremanı, futbol, basketbol, voleybol, kick box gibi hareketli sporlar, hızlı dans türleri sayılabilir. İdeal kardio egzersizleri ısınma dahil 45 dk. civarinda sürmelidir.

İyi sporlar!