Seviye 2<br><span class='ince'>Egzersiz Programı</span>

Seviye 2
Egzersiz Programı

Seviye 1’i en az 3 ay düzenli olarak sürdürdün ve tüm egzersizleri rahatlıkla yapabiliyorsun. Artık bir seviye yukarı çıkmaya ve performansını arttırmaya ve ileri seviye fitness çalışmalarına hazırsın. Seviye 2 hem gücünü ve dayanaklılığını arttıracak, hem de dengeni iyileştirecek ileri zorluk derecesinde bir çalışmadır. Aşağıda belirttiklerimize uyuyorsan, Seviye 2’ye başlayabilirsin:

1) Seviye 1’i en az 3 aydır düzenli yapıyor olmak ve tüm antrenmanları tamamen bitirebilmek,

2) En az 15 nizami barfiks (kadınlar için 5) ve 35 şınav (kadınlar için 15) çekebilmek,

3) Genç ve Fit Plyometrics antremanını baştan sona bitirebilmek veya 45 dakika durmadan normal tempoda koşabiliyor olmak.

Henüz bunları yapabildiğin noktada değilsen, Seviye 1’den başlamanda ya da 3 ay daha sürdürmende fayda var. Alacağın sonuçlar, hareketlerin doğru formda yapılması ve tamamen uygulanması ile birebir doğru orantılı olduğundan, şu anki fitness durumuna gore uygun olan programı seçmen önemli.

İşte yeni zorluklarla karşılaşacağın ve limitlerini test edeceğin Seviye 2 antrenman programı! Her günün egzersizlerine ulaşmak için o günün üzerine tıklaman gerek:

Seviye 2: Program Çizelgesi

Gerekli Ekipman

Barfiks Barı

Barfiks Barı

Hava güzel olduğu sürece etrafındaki okul veya park alanlarındaki barlarda çalışabilirsin. Evde çalışacaksan, herhangi bir kapıya takılabilen portatif barfiks barlarını spor mağazalarından veya alışveriş sitelerinden kolaylıkla temin edebilirsin.

Yoga Minderi

Yoga minderi

(veya halı, kilim vb. yumuşak bir zemin)

Yoga ve esneklik çalışmaları sırasında kaymayı önler. İskelet ve kas sistemini destekler. Spor mağazalarından veya alışveriş sitelerinden temin edebilirsin.

Dumbell

Ağırlığı Ayarlanabilir Dambıl Seti

Spor mağazalarından veya internetten temin edebilirsin. Bunların yerine su dolu pet şişeler, lastik direnç seti, veya ağır ama küçük olan diğer objeleri de kullanabilirsin. Ama unutma ki, zamanla kuvvetlendiğinde daha büyük bir ağırlığa ihtiyaç duyacaksın, o nedenle iyi bir dambıl setine yatırım yapmak mantıklı olacaktır. Bu şekilde ilerlemeni de daha kolay gözlemleyebilirsin.

Egzersizden Önce

Egzersizlerden 2-3 saat önce yemeyi bırak, abartmadan su içebilirsin. Egzersiz sırasında midenin boş olması özellikle kardio çalışmalarında çok önemlidir. Opsiyonel olarak, egzersizden 30 dk. önce bir fincan şekersiz çay veya sade kahve içebilirsin.

Egzersizden Sonra

Egzersiz bitimini takip eden 45 dakika içinde, kasların onarım sürecini etkin bir şekilde başlatmak çok önemlidir. Bunun için bu süreçte 3'e 1 oranında (3 birim karbonhidrat & 1 birim protein) gıda tüketimi yapılmalıdır. Örneğin şiddetli bir antrenmanın ardından 20 gram protein ve 60 gram karbonhidrat yeterli olacaktır. Piyasada bu amaçla satılan ürünleri kullanabilir, kendi karışımını hazırlayabilir veya çikolatalı süt de içebilirsin.