<span class='ince'>Vereceğimiz bu tavsiyeler<br></span> en etkili sonucu almanda yardımcı olacak.</span>

Vereceğimiz bu tavsiyeler
en etkili sonucu almanda yardımcı olacak.

Hep duyduğumuz bir terimdir dengeli beslenme. “Dengeli beslenme nedir?” sorusuna bizim cevabımız şudur:

Sağlıklı gelişimi ve hayati faaliyetlerin düzgün olarak çalışmasını amaçlayan ve her gruptan gerekli besinleri yeterli derecede içeren beslenme şeklidir.

Öğünlerinin sıklığı da çok önemli. Tavsiye ettiğimiz aktivite seviyesinde, günde 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün yemeni ve öğünlerinin arasının 3 saat civarında olmasını öneriyoruz. Ancak günlük yaşamında bu mümkün değilse kendini üzme. Unutma ki en önemlisi sağlıklı besinleri seçmek ve bunları doğru miktarda tüketmektir. Alacağın sonuçları temel olarak bu belirler. Ne sıklıkta ve hangi saatte yediğin ikinci sırada gelir.

Pratik Tavsiyeler

Yiyecekleri seçerken şu noktalar hem sağlığın, hem de kilo kontrolün için çok önemlidir:

Paket içinde gelen gıdalardan sonuna kadar kaç. Temel prensip gıdaları doğada yetiştiği haliyle tüketmek olmalı.

Kahvaltılarını ve diğer öğünlerini her gün aynı saatlerde yemeye çalış. Vücuda düzenli ve belirli aralıklarla gıda almak vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasında ve kilo kaybetmende – EVET, KİLO KAYBETMENDE! çok önemli rol oynar.

Her öğünde yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içeren ürünlerden tüketmeye çalış. Yeterli yememek, fazla yemek kadar tehlikeli ve istenmeyen sonuçlar doğurabilecek bir eylemdir. Ne kadar protein, karbonhidrat vs yiyeceğim dersen, Kilo Alma / Kilo Verme kısmındaki aktivite seviyene göre belirlenmiş beslenme tavsiyelerini oku.

Aldığın gıdaların her mümkün olduğunda organik versiyonlarını seç. Organik pahalı mı dedin? Gıdalara katılan kimyasalların yol açtığı hastalıkların doktor ve hastane masraflarını duydun mu?

Dışarıda yemek ve seyahat.

Endişelenme, kontrol sende.

Dışarıda yemen gerektiğinde, mümkün olduğunca ızgara protein (tavuk, hindi, balık vb.) ile sebze kombinasyonlarını tercih et.

Yemeklerini evde hazırlayıp işe, okula vb. yanında getirmen, içine ne konduğunu kontrol edebilmen açısından çok önemli.

Dışarıda hazırlıksız yakalanıp fast food yemek zorunda kalmamak için bir akşam öncesinden tam tahıllı ekmeğe yapılmış tavuklu veya hindili sandviç, haşlanmış yumurta, çorba, havuç, meyve gibi sağlıklı gıdaları yanında taşı.

Eğer seyahat ediyorsan, gittiğin yerde kötü beslenme riskini azaltmak için yulaf ezmesi, küçük kutu süt, haşlanmış yumurta gibi ürünleri yanında götür. Unutma ki seyahat etmen kötü beslenmeni gerektirmez!

Aşağıda senin için oluşturduğumuz süper lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı tariflerimizi bulabilirsin.

Basit Tarifler