GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Müzik Spor İlişkisi

Salı, 18 Ekim 2016 | Mirşahin Alizade

Genç ve Fit'ten herkese merhaba!

Şimdiye kadar olan yazılarımızda hep motivasyon hakkında yazmıştık. Hatta bazı ipuçlarıyla motivasyonunu korumak ve kendini motive etmek konularından da bahsetmiştik.

Bugün sana spor esnasında bizi en çok heveslendiren, gücümüzün bittiği yerde, tam anlamıyla bize enerji veren, heveslendiren en önemli unsur olan müziklerden bahsedeceğiz. Eminiz ki şimdiden dikkatini çekmiştir.
Hepimiz farklı zamanlarda farklı tarzlarda müzikler dinlemeyi severiz. Özellikle de bir iş yaparken, konsantre olmamız gerektiği anda, yorgun olduğumuz anlarda, sevinçli ve mutlu anlarımızın hepsinde farklı müziklerden hoşlanırız. Peki, müziğin insanın sinir sistemi üzerinde olan etkisini, onu nasıl etkilediğini hiç araştırdın mı? Genç ve Fit müzik, sinir sistemi, insan sağlığı, psikolojisi ve antrenman konusunda olan tüm faydalarından kaynaklanan bir araştırma yaptı ve sana sunuyor. Umarız beğenirsin.

İnsan vücudu hakkında az çok bilgisi olan arkadaşlar iyi bilirler; insan beyni birçok bölümden oluşmaktadır ve bu bölümler farklı fonksiyonlar icra etmektedir. Beynimizin en büyük özelliklerinden birisi de, sinir sistemimizde olan birçok değişiklikleri fark ederek, hemen ona uygun bir iş icra etmesidir. Buna örnek olarak, beynin "Ağrı kesici" özelliğini gösterebiliriz. 

Eminiz ki, hayatın boyunca bunun defalarca şahidi olmuşsundur. Bir iş yaparken, tam hevesinin tükendiği anda, gücünün o işi tamamlamaya yetemediği, tam da artık bırakacağım dediğin anda aniden seni motive eden birşeyi duyduğunda veya gördüğünde, hemen herşeyi unutup, azminle işine sımsıkı sarılmışsındır.

Benzer şekilde, insanların spor yaparken en büyük motivasyon kaynağından birisi de müzikdir. Spor salonlarında kulaklıklarını takıp, tamamen kendi sporuna konsantre olan insanları görebiliriz. Sebebi ise ortada, sevdiğin müzik, beynin duygular ile ilgili kısmını aktif hale getiriyor ve beyninin ağrı kesici salgılamasına yardımcı oluyor. Kanada bilim adamlarının sporcular üzerinde yaptığı bu araştırmanın sonucu, müzik eşliğinde spor yapmanın neden kolay olduğunu açıklıyor. Beyin her an birçok kimyasal madde salgılar. Kanada’daki McGill Üniversitesi'nden David Levitin ve ekibinin araştırması, sevilen müzik parçaları dinlenirken beynin morfin gibi etki gösteren opioid kimyasalını salgıladığını ve bunun spor yaparken oluşan ağrıların azalmasında büyük etkisinin olduğunu gösterdi. Bilim adamlarının sonraki araştırmasında, uyuşturucu tedavisinde kullanılan bir ilaç yardımıyla, beynin ağrı kesici kimyasalı olan Opioidin salgılanması önlendi. Daha sonra insanlar müzik eşliğinde spor yaparken daha az zevk aldılar.

David Levit'in ve ekibinin daha önceki yıllarda yaptığı araştırmaların sonucu, müziğin stresi azalttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştu. 

Eğer sen de spor yaparken daha fazla çalışabilmek ve daha fazla sonuç elde etmek istiyorsan, kendin için sevdiğin müzik parçalarından oluşan bir playlist oluştur. Kulaklıklarını takarak, müziğinden zevk al ve başarıya doğru ilerle. Unutma, hep aynı şeyleri yaparsan, her zaman aynı sonuçları elde edersin. Arada değişiklikler de lazım. Bir şeyi istediğin zaman, onun için inanarak dua et; ama öyle dua et ki, sanki onu zaten elde etmişsin gibi düşün, bu şekilde şüphesiz o istediğine kavuşursun.

Herkese iyi sporlar

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • mehmet kara
    mehmet kara / 19 Ekim 2016, 17:29 / CEVAPLA
    Son cümlelerdeki sözler çok iyi
MAKALELER
Profesyonel Atletler! Optimal Antrenman Şiddetinizi Ölçmeniz Artık Mümkün!

WHOOP isimli cihaz antrenman şiddetini ölçebiliyor, ne zaman ve ne kadar dinlenmeniz gerektiğini de belirtiyor. LeBron James ve Michael Phelps’in de denediği cihazın sağlığı iyileştirdiği, atletik performansı yükselttiği belirtiliyor.

kaynağa git 27.08.2016
Omega 3 almak için balık ya da balık yağı hapı yerine keten tohumu kullanabilir miyim?

Keten tohumu, içerdiği yağ asitlerinin farklı cinsten olması nedeniyle balık yağının yerini tutmamaktadır

kaynağa git 30.07.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Doping listesinden çıkarilmasının ardından kafein tüketiminin elit sporcularda kullanım yaygınlığı

Profesyonel atletlerin %75'i antrenman öncesinde kafein tüketmektedir

kaynağa git 17.08.2016
Obezite Sadece Vücudu Değil Beyni de Yaşlandırıyor!

Cambridge Yaşlanma ve Nörobilim’in araştırmasına göre 40 yaş civarındaki obez kişilerin beyinleri de daha çok yıpranıyor ve fit olan kişilere oranla 10 yaş daha yaşlı olabiliyor!

kaynağa git 19.08.2016
VİDEO İZLENME SAYISI
27035286
VİDEO İZLENME SAYISI
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
15403
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR