GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Müzik Spor İlişkisi

Salı, 18 Ekim 2016 | Mirşahin Alizade

Genç ve Fit'ten herkese merhaba!

Şimdiye kadar olan yazılarımızda hep motivasyon hakkında yazmıştık. Hatta bazı ipuçlarıyla motivasyonunu korumak ve kendini motive etmek konularından da bahsetmiştik.

Bugün sana spor esnasında bizi en çok heveslendiren, gücümüzün bittiği yerde, tam anlamıyla bize enerji veren, heveslendiren en önemli unsur olan müziklerden bahsedeceğiz. Eminiz ki şimdiden dikkatini çekmiştir.
Hepimiz farklı zamanlarda farklı tarzlarda müzikler dinlemeyi severiz. Özellikle de bir iş yaparken, konsantre olmamız gerektiği anda, yorgun olduğumuz anlarda, sevinçli ve mutlu anlarımızın hepsinde farklı müziklerden hoşlanırız. Peki, müziğin insanın sinir sistemi üzerinde olan etkisini, onu nasıl etkilediğini hiç araştırdın mı? Genç ve Fit müzik, sinir sistemi, insan sağlığı, psikolojisi ve antrenman konusunda olan tüm faydalarından kaynaklanan bir araştırma yaptı ve sana sunuyor. Umarız beğenirsin.

İnsan vücudu hakkında az çok bilgisi olan arkadaşlar iyi bilirler; insan beyni birçok bölümden oluşmaktadır ve bu bölümler farklı fonksiyonlar icra etmektedir. Beynimizin en büyük özelliklerinden birisi de, sinir sistemimizde olan birçok değişiklikleri fark ederek, hemen ona uygun bir iş icra etmesidir. Buna örnek olarak, beynin "Ağrı kesici" özelliğini gösterebiliriz. 

Eminiz ki, hayatın boyunca bunun defalarca şahidi olmuşsundur. Bir iş yaparken, tam hevesinin tükendiği anda, gücünün o işi tamamlamaya yetemediği, tam da artık bırakacağım dediğin anda aniden seni motive eden birşeyi duyduğunda veya gördüğünde, hemen herşeyi unutup, azminle işine sımsıkı sarılmışsındır.

Benzer şekilde, insanların spor yaparken en büyük motivasyon kaynağından birisi de müzikdir. Spor salonlarında kulaklıklarını takıp, tamamen kendi sporuna konsantre olan insanları görebiliriz. Sebebi ise ortada, sevdiğin müzik, beynin duygular ile ilgili kısmını aktif hale getiriyor ve beyninin ağrı kesici salgılamasına yardımcı oluyor. Kanada bilim adamlarının sporcular üzerinde yaptığı bu araştırmanın sonucu, müzik eşliğinde spor yapmanın neden kolay olduğunu açıklıyor. Beyin her an birçok kimyasal madde salgılar. Kanada’daki McGill Üniversitesi'nden David Levitin ve ekibinin araştırması, sevilen müzik parçaları dinlenirken beynin morfin gibi etki gösteren opioid kimyasalını salgıladığını ve bunun spor yaparken oluşan ağrıların azalmasında büyük etkisinin olduğunu gösterdi. Bilim adamlarının sonraki araştırmasında, uyuşturucu tedavisinde kullanılan bir ilaç yardımıyla, beynin ağrı kesici kimyasalı olan Opioidin salgılanması önlendi. Daha sonra insanlar müzik eşliğinde spor yaparken daha az zevk aldılar.

David Levit'in ve ekibinin daha önceki yıllarda yaptığı araştırmaların sonucu, müziğin stresi azalttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştu. 

Eğer sen de spor yaparken daha fazla çalışabilmek ve daha fazla sonuç elde etmek istiyorsan, kendin için sevdiğin müzik parçalarından oluşan bir playlist oluştur. Kulaklıklarını takarak, müziğinden zevk al ve başarıya doğru ilerle. Unutma, hep aynı şeyleri yaparsan, her zaman aynı sonuçları elde edersin. Arada değişiklikler de lazım. Bir şeyi istediğin zaman, onun için inanarak dua et; ama öyle dua et ki, sanki onu zaten elde etmişsin gibi düşün, bu şekilde şüphesiz o istediğine kavuşursun.

Herkese iyi sporlar

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • mehmet kara
    mehmet kara / 19 Ekim 2016, 17:29 / CEVAPLA
    Son cümlelerdeki sözler çok iyi
MAKALELER
Kremalı Kek Diyeti Sayesinde Bir Profesör 12 Kg Verdi

Kilo vermede önemli olan tek noktanın kalori yönetimi olduğunu ispatlamak isteyen Kansas Üniversitesi’nden bir beslenme profesörü, 10 hafta boyunca yemek yerine kremalı kekle ve diğer şekerli gıdalar ve abur cubur ile beslendi ve 2 ay sonunda 12 kg kaybetti.

kaynağa git 17.08.2016
2016 nın 1 numaralı Fitness Trendi Giyilebilir Elektronik Fitness Cihazları Olacak

ACSM nin her sene yaptığı ankette bu sene en popüler trendin Fitbit vb gibi elektronik fitness cihazlarının olacağı öngörülüyor. 2. sırada vücut ağırlığı antrenmanları, 3. sırada da HIIT antrenmanları var.

kaynağa git 09.09.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Sporcu Beslenmesinin Sırları

ACSM, spor sonrasında 3:1 ya da 4:1 oranında karbonhidrat:protein tüketimi tavsiye etmekte

kaynağa git 30.07.2016
Uzun süreli oruç, IGF-1/PKA'yı düşürerek kök hücre yenilenmesini hızlandırmakta

Intermittent Fasting stem cell yani kök hücre üretimini hızlandırmış

kaynağa git 04.08.2016
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
VİDEO SAYISI
304
VİDEO SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
VİDEO İZLENME SAYISI
23742874
VİDEO İZLENME SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
12934
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR