GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Kadınlar Neden Ağırlık Çalışmalı - 3. Bölüm

Pazartesi, 10 Ekim 2016 | Selcen Coşkun

Artık herkesin duymasını ve bilinçlenmesini istediğim bu konunun son yazısında (Bölüm 1, Bölüm 2) ağırlık çalışmalarının faydalarından bahsetmeye devam ederken, kendi tecrübelerimden de bahsedecek ve en merak edilen kilo verme konusuna da detaylıca değineceğim.
 

7) Ağırlık çalışmaları, kaslar arasındaki koordinasyonu iyileştirmenin de en ekili yoludur

Ağırlık kaldırma programı sırasında kas kütlesindeki artıştan çok önce nöromüsküler gelişim kaydedilir. Kas hücrelerine ilişen sinirler, kaslar ve beyin arasında daha hızlı sinyaller alıp vermeye başlıyor. Sinirler arasındaki bağlantılar güçleniyor. Hareket eden vücut, daha verimli şekilde işlemeye başlıyor. Ağırlık çalışmak, kaslardaki motor ünitelerinin etkileşmesinde artış sağlıyor.

60'lı ve 70'li yaşlarında 6 ay boyunca haftada 2 kez direnç antrenmanı yapan kadınlar güç, fiziksel koordinasyon ve hatta kavramsal fonksiyon testlerinde, 6 ay boyunca esneme ve sıkılaşma derslerine katılan akranlarına göre daha yüksek sonuçlar aldı.
 

8) Kas gelişimi obeziteyi ortadan kaldırır ve metabolik hastalıkları çözer!

Evet yavaş yavaş merakla beklenen kilo verme kısmına gelebiliriz. Kişisel olarak, spor yapmayı ve ağırlık çalışmalarını "kilo vermek" ile bağdaştırmayı ve insanların bunca hayati faydasına rağmen spor yapmayı sadece kilo vermek adına tercih etmesini doğru bulmasam da buraya kadar yazının başından itibaren okuyarak geldiysen eğer, ben sana okuma sırasında harcadığın dakikalar boyunca ağırlık çalışmalarının kilo vermedeki etkisinden zaten bahsettim. İnsülin direnci, düzenlenen kan şekeri, iyileşen metabolik rahatsızlıklar, mental güçlenme ve karar verme mekanizmasındaki iyileşmeler... Bunların hepsi, doğrudan kilo vermene etki edecek faktörler.

Yine de daha fazlasından da bahsedeceğim; araştırmalara göre zorlu  egzersizler tercih eden kişiler, egzersizlerinden sonra daha az yemek yemeyi tercih ediyorlar. Yine başka bir araştırmaya göre zorlu egzersizler yapan kişilerin beyinleri ve kasları doyduklarına dair sinyalleri midelerine egzersiz yapmayan farelere göre daha erken gönderiyor. İstedikleri kadar yemek yemelerine izin verilen deneklerden, zorlu egzersiz yapan deneklerin daha az yemek yedikleri görülmüş. Daha da önemlisi egzersiz yapan deneklerin yakıt tüketimleri incelendiğinde, kalorilerin daha farklı şekilde metabolize edildiği görülmüş. Egzersiz yapanlar yemek yedikten hemen sonra yağları yakarken, egzersiz yapmayanlar karbonhidratları yakıyormuş.

Evet kas kütlemiz arttıkça metabolizmamız da hızlanır. Kaslar aktivite sırasında da kalori harcarlar, aktiviteden sonra da kalori harcamaya devam ederler ve hatta kas büyümesi için çalışıyorsak; kaslarımızın yapılanıp büyümesi sırasında da kalori harcarlar. Fakat kadınlarda erkeklere oranla 10 kat daha az testosteron olduğu için, kas kütlemizi artırmak o kadar kolay değil. Kendimden örnek vermek gerekirse, pazu denilen biceps kasımı  12,5 kiloluk dambıllarla  yahut olimpik bara birkaç kilo ek ağırlık takarak (olimpik bar 20 kilo kabul edilir) 3 set 12 tekrar sistemi ile çalıştırmama rağmen, kaslarımı sıktığımda "eeeh işte" denilecek kadar bir miktarda kas beliriyor. Kocaman bir senenin sonunda ortaya ancak "eeh işte" denilecek miktarda bir kas parçası ancak çıktı.
 

Son olarak birkaç kişisel not...

Söz konusu ağırlık çalışmak olunca, bende iyi haberler bitmez. Bir senelik ağırlık çalışmalarımın sonunda, büyük diyet bozuşlarımda yediğim kocaman 4 kişilik pastayı tolere edebilecek kadar kas kütlem oldu. Ancak bunun tek nedeni kas kütlelerim değildi, sağlıklı beslenme ve ağırlık çalışmalarım sayesinde insülin direncim kırıldı, kan şekerim düzenlendi, dolayısı ile o pastayı yedikten sonra karın tokluğuna rağmen beyinden açlık sinyalleri yayılmadı, başka bir değişle o koca pasta sonrası tok olduğum halde kendimi aç hissetmedim. Vücudum kendi enerji ayarlamasını yaptı ve gerçekten acıkmadan, beynimden açlık sinyalleri yayılmadı. Enerji dengesi kendiliğinden kuruldu, pastanın üzerine gereksiz enerji almaya devam etmedim ve kilo almadım.

Belki de 4 kişilik pastayı, istisnai olarak da olsa yiyip sonrasında hiçbir pişmanlık duymayacak noktaya gelmek adına 1 yıl ayırmak bir kadın için göze alınabilir bir süredir :) Üstelik ağırlık çalışmaları (hatta genel olarak egzersiz yapmak) şekerin vücuttaki olumsuz etkilerini de azaltır. Elbette şeker beslenme şeklimizin bir parçası olmamalı.

Bunlara ek olarak, ağırlık çalışılan dönemlerde, düzgün beslenme sağlanmasa dahi kas gücü, dinçlik, metabolizma hızı ve diğer fizyolojik sistemlerimiz gelişmeye devam eder.

Ağırlık çalışmak, uykuyu da düzenler ve bu da kilo vermemizi etkileyen faktörler arasında yerini alır. Ağırlık çalışmaları, uyku ve kilo vermekle ilgili bağlantı şu şekildedir; ağırlık çalışarak büyütmeye çalıştığımız kaslarımız uyku sırasında kendini onarıp gelişim sağlarlar ve bu sırada kalori harcamaya devam ederler.

Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, düzenli spor... Tüm bedensel ve ruhsal sağlığınızı bulunduğu seviyeden alıp çok daha yukarılara çıkartabilecek yegane döngüdür. İçine girdiğinde çıkmak istemeyeceksin.
 

Buraya kadar yazdığım her şey, egzersiz yapmanın ve ağırlık çalışmanın ilk akla gelen temel nedenleri. Çalışmalara başladığın zaman artan yaşam kaliten ve değişen görüntünle beraber; egzersiz yapmanın ve dahası ağırlık çalışmalarının burada yazılanlardan çok daha fazla faydasının olduğunu göreceğinden eminim.

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • Sevilay Aktaş
    Sevilay Aktaş / 8 Kasım 2016, 11:55 / CEVAPLA
    Ben 106 kıloydum. bır spor salonunda sadece kardıyo calısıyordum hoca eşliğinde. evet 1 ayda 12 kılo verdım. Ama yanında getırdıgı yanlış beslenme ıle cok halsızleştım. Hastalandım, ayrıca gobegım ve kollarım sadece 12 kılo vermiş olmama ragmen sarktılar . Kım bilir 30 kılo daha versem ne olacaktı.. Ameliyat olmak zorunda kalacaktım belkıde... Allahtan burayla karsılastım da kardıyo/ esneme ve agırlık calısmalarımı duzenlı yapıyorum , duzelı uyuyamasam da duzenlı yemek yıyorum, sarkma yok ;)
MAKALELER
Omega 3 almak için balık ya da balık yağı hapı yerine keten tohumu kullanabilir miyim?

Keten tohumu, içerdiği yağ asitlerinin farklı cinsten olması nedeniyle balık yağının yerini tutmamaktadır

kaynağa git 30.07.2016
Kremalı Kek Diyeti Sayesinde Bir Profesör 12 Kg Verdi

Kilo vermede önemli olan tek noktanın kalori yönetimi olduğunu ispatlamak isteyen Kansas Üniversitesi’nden bir beslenme profesörü, 10 hafta boyunca yemek yerine kremalı kekle ve diğer şekerli gıdalar ve abur cubur ile beslendi ve 2 ay sonunda 12 kg kaybetti.

kaynağa git 17.08.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Soya hakkında gerçekten ne biliyoruz: Bilimsel İnceleme

Soya proteini hakkında detaylı bir bilimsel inceleme

kaynağa git 30.07.2016
Intermittent Fasting'in vücut kompozisyonu ve sağlık değerleri üzerindeki etkisi

Farklı Intermittent Fasting türlerinin vücut ağırlığı, yağ oranı ve trigliserit seviyelerinde düşüş sağladığı ve vücut kompozisyonunu olumlu yönde değiştirdiği görülmüş

kaynağa git 02.08.2016
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
15403
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO İZLENME SAYISI
27035286
VİDEO İZLENME SAYISI