Karar ver <span class='ince'>ve başla.</span><br><span class='ince'>Hiçbir zaman</span> geç değil.

Karar ver ve başla.
Hiçbir zaman geç değil.

Nereden Başlayacağım?

Nereden başlayacağım? Bu soruyu ciddi olarak kendime sorduğum günü hatırlıyorum. Fazla kilolarıma, koşarken ve merdiven çıkarken çabucak yorulmama, en önemlisi aynadaki görüntüme daha fazla dayanamayacağımı anladığım gündü. Hayatımı değiştirecek ve fit bir hale gelecektim. Ama nereden başlayacaktım? Bu kadar bilgi kalabalığının olduğu bir ortamda hangi kaynağa inanacaktım? O kadar çaba sarfedip sonuç alamama riski korkutucuydu.

Burada okuyacakların, teorik bilgilerden öte (bu bilgiler de var elbette) gerçek hayatta uygulanmış ve sonuçları alınmış tecrübelerdir. Lafı çok uzatmadan konuya girelim.

Nereden başlayacağım? Sihirli formülün 3 bileşeni var: Egzersiz, sağlıklı beslenme ve dinlenme. Biraz daha açalım.

İlk Adım

Egzersiz

Egzersizin 3 vazgeçilmez öğesi vardır: ağırlık çalışmaları, kondisyon çalışmaları (kardio-kalbi güçlendiren çalışmalar) ve esneklik çalışmaları. Amacın ne olursa olsun, ideal bir fitness programında her üçü de yer almalıdır.

İlk Adım

Sağlıklı Beslenme

Besinler vücudun yakıtıdır. Diyelim ki yıllarca çalışıp sonunda bir Porsche 911 Turbo aldın. Depoya hangi benzini koyacağını nasıl seçersin? Herhangi bir benzinciden en düşük kaliteli benzin koymayı tercih edebilirsin, ama bunun yol açacağı sonuçlara da şaşırmaman gerekir. Aynı şekilde vücuda ne kadar kaliteli besin alırsan, çalışmalarından da en yüksek verimi alırsın.

İlk Adım

Dinlenme

En az diğer iki bileşen kadar önemlidir dinlenme. Kasların spor salonunda ağırlık kaldırırken değil, dinlenme sürecinde gelişir. Uyku sırasında salgılanan hormonlar, antrenman sırasında yıpranan kasların tamirini ve daha güçlü hale gelmesini sağlar. Bu nedenle her akşam 7-8 saat kaliteli uyku çok önemlidir.

Bu üç bileşenin hiçbirini ihmal etmemeli veya çıkartmamalısın. Her birinin sağlıklı, aktif ve fit bir yaşamdaki fonksiyonları ayrıdır. Sana daha farklı söyleyenler olacaktır, bizim tavsiyemiz kendi araştırmanı güvenilir kaynaklardan kendin yapman ve sonuca ulaşmandır.

Şimdi,

Egzersiz programımıza başlamadan önce
seni nasıl bir süreç bekliyor, ondan bahsedelim.