GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Ne Kadar Çok Kardio, O Kadar İyi... mi?

Pazar, 27 Ekim 2013 | Genç ve Fit

Yağ oranı düşük, definisyonu ise maksimum seviyede bir vücut istiyorsunuz. Özellikle de karın definisyonu sizin için çok önemli. Bildiğiniz gibi definisyonu artırmak için kardio antrenmanı yapmanız şarttır. Bir çok kişi, aldığı kalorileri minimuma indirerek her gün 2-3 saat kardio yaptığında tüm yağlarından kurtulacağını veya yağlarını daha çabuk yakabileceğini düşünür. Gerçekte ise aşırı kardio yapmak ters etki yaratabilmekte, vücuda katabolik etkide bulunmakta ve kas yıkımına yol açmaktadır. Kas kaybı sonucunda da hem kuvvetiniz azalır, hem uzun uğraşlar sonucu elde ettiğiniz kaslarınız buharlaşır, hem de metabolizmanız yavaşlar. Metabolizma yavaşladıkça da yağ yakabilmek zorlaşır.

Aşırı kardio yapmak ayrıca kas ağrılarına ve sakatlanmalara da yol açabilir. Aşırı antrenmandan (sürantreman) dolayı kişilerde enerjisizlik, halsizlik ve ruh halinde olumsuz değişmeler de görülebilmektedir. Özellikle çok uzun koşular yapmak kortizol seviyesinin yükselmesine ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenle, maraton koşucularının yarışlardan sonra nezle olmaları veya solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Eğer siz de buna benzer problemler yaşıyorsanız kardio antrenmanlarınızı azaltmanız iyi bir fikir olabilir.

Peki, ne kadar kardio aşırı kardio olacaktır? Cevaplamaya çalışalım.

Tam olarak ne kadar kardio yapılması gerektiği sorusuna verilecek kesin bir cevap yoktur. Ama sunu söyleyebiliriz ki, uzun mesafe koşucusu değilseniz, kardio çalışmalarınızın 60dk yı geçmesine gerek yoktur. Bundan daha fazlası, amaçlarınızdan uzaklaşmanıza yol açabilir. Haftada 2 ila 3 gün, gün aşırı olarak yapılacak yapılacak kardio antrenmanları metabolizmanızı yüksek tutmanızı sağlayacak ve yağ yakımının sürmesine olanak verecektir. Normal şiddetteki kardio antrenmanları ve HIIT antrenmanlarını değişimli olarak yapmak da, vücudunuzun egzersizlere alışmasına engel olarak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. HIIT antrenmanları şiddet olarak normal kardio antrenmanlarından daha şiddetli, süre olarak ise genelde daha kısa olacaktır. Tabi ki kardio çalışırken harcadığınız kalori seviyesini dengeleyebilmek için düzenli olarak yeterince protein ve karbonhidrat tüketmeniz de şarttır.

Unutmayın ki daha fazla antrenman yapmak her zaman daha iyi sonuçlar alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Seviye 1 ve Seviye 2 programımız hazırlanırken bu ve diğer birçok faktörü göz önünde bulundurduk, bu nedenle programa bağlı kalmanız yararınıza olacaktır.

İyi sporlar!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • serdar
    serdar / 27 Ekim 2013, 13:57 / CEVAPLA
    Merhabalar.Ben 13 yaşındayım ve boyum 162 cm sizinle spora başlamak istiyorum ama birkaç sorum var: 1.Boyun kısa kalır mevzusu tamamen çürütüldü mü? 2.Beslenme köşenizde bir sürü yemek var ama birkaç yemek tavsiyesi daha yapar mısınız? 3.Daha önce hiç düzenli spor yapmadım birkaç başlangıç tavsiyesi verir misiniz?Mesela ilk hafta sadece koşup ikinci hafta mı seviye 1'e başlayayım? 4.Sizce kaç kiloluk ağırlıklarla çalışmalıyım?Kaldırabildiğim en ağırını mı yoksa birkaç kilo düşüğünü mü? 5.Son olarak sizce çok mu erken?
MAKALELER
Oturmak Yaşamı Kısaltıyor!

Düzenli egzersiz yapıyor olsan bile oturmak insan hayatını kısaltıyor diyor American Journal of Preventive Medicine’ın yaptığı araştırmanın sonuçları.

kaynağa git 30.07.2016
Yakılan Yağ Nereye Gider? Buharlaşır!

The BMJ’de yayınlanan araştırma, yakılan yağların %84’unun karbondioksit olarak nefes ile, %16’sinin da su olarak ter ve üre ile vücuttan atıldığını göstermiş.

kaynağa git 15.08.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Intermittent Fasting (aralıklı oruç), zihinsel faaliyetleri geliştirmekte ve ortalama ömrü uzatmakta

Intermittent Fasting'in hormonal sistem, bağışıklık sistemi ve sinir sistemi üzerindeki faydaları ve uzun yaşama ilişkin olumlu etkileri

kaynağa git 30.07.2016
Arka arkaya yapılan şiddetli ağırlık çalışmalarının ardından gıda tüketip tüketmemenin hormonlar üzerindeki etkisi

Ağırlık antrenmanından sonra karbonhidrat tüketmeyen grubun bir sonraki antrenmanda performansı önemli derecede düşmüş. Protein ve karbonhidrat tüketen grubun insülin, büyüme hormonu ve IGF miktarı daha yüksek olduğu ve laktat birikmesinin azaldığı görülmüş. Bu glikojen depolarının daha etkin şekilde yapılmasını ve protein sentezinin artmasını sağlamış

kaynağa git 30.07.2016
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
VİDEO SAYISI
307
VİDEO SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
13438
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
VİDEO İZLENME SAYISI
24047797
VİDEO İZLENME SAYISI