GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Ne Kadar Çok Kardio, O Kadar İyi... mi?

Pazar, 27 Ekim 2013 | Genç ve Fit

Yağ oranı düşük, definisyonu ise maksimum seviyede bir vücut istiyorsunuz. Özellikle de karın definisyonu sizin için çok önemli. Bildiğiniz gibi definisyonu artırmak için kardio antrenmanı yapmanız şarttır. Bir çok kişi, aldığı kalorileri minimuma indirerek her gün 2-3 saat kardio yaptığında tüm yağlarından kurtulacağını veya yağlarını daha çabuk yakabileceğini düşünür. Gerçekte ise aşırı kardio yapmak ters etki yaratabilmekte, vücuda katabolik etkide bulunmakta ve kas yıkımına yol açmaktadır. Kas kaybı sonucunda da hem kuvvetiniz azalır, hem uzun uğraşlar sonucu elde ettiğiniz kaslarınız buharlaşır, hem de metabolizmanız yavaşlar. Metabolizma yavaşladıkça da yağ yakabilmek zorlaşır.

Aşırı kardio yapmak ayrıca kas ağrılarına ve sakatlanmalara da yol açabilir. Aşırı antrenmandan (sürantreman) dolayı kişilerde enerjisizlik, halsizlik ve ruh halinde olumsuz değişmeler de görülebilmektedir. Özellikle çok uzun koşular yapmak kortizol seviyesinin yükselmesine ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenle, maraton koşucularının yarışlardan sonra nezle olmaları veya solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Eğer siz de buna benzer problemler yaşıyorsanız kardio antrenmanlarınızı azaltmanız iyi bir fikir olabilir.

Peki, ne kadar kardio aşırı kardio olacaktır? Cevaplamaya çalışalım.

Tam olarak ne kadar kardio yapılması gerektiği sorusuna verilecek kesin bir cevap yoktur. Ama sunu söyleyebiliriz ki, uzun mesafe koşucusu değilseniz, kardio çalışmalarınızın 60dk yı geçmesine gerek yoktur. Bundan daha fazlası, amaçlarınızdan uzaklaşmanıza yol açabilir. Haftada 2 ila 3 gün, gün aşırı olarak yapılacak yapılacak kardio antrenmanları metabolizmanızı yüksek tutmanızı sağlayacak ve yağ yakımının sürmesine olanak verecektir. Normal şiddetteki kardio antrenmanları ve HIIT antrenmanlarını değişimli olarak yapmak da, vücudunuzun egzersizlere alışmasına engel olarak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. HIIT antrenmanları şiddet olarak normal kardio antrenmanlarından daha şiddetli, süre olarak ise genelde daha kısa olacaktır. Tabi ki kardio çalışırken harcadığınız kalori seviyesini dengeleyebilmek için düzenli olarak yeterince protein ve karbonhidrat tüketmeniz de şarttır.

Unutmayın ki daha fazla antrenman yapmak her zaman daha iyi sonuçlar alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Seviye 1 ve Seviye 2 programımız hazırlanırken bu ve diğer birçok faktörü göz önünde bulundurduk, bu nedenle programa bağlı kalmanız yararınıza olacaktır.

İyi sporlar!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Cumartesi, 24 Kasım 2012
Gün içinde neler yemeliyiz? Nasıl beslenmeliyiz? Bu ve benzeri soruları cevaplamak için bu videoyu hazırladı[...]

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • serdar
    serdar / 27 Ekim 2013, 13:57 / CEVAPLA
    Merhabalar.Ben 13 yaşındayım ve boyum 162 cm sizinle spora başlamak istiyorum ama birkaç sorum var: 1.Boyun kısa kalır mevzusu tamamen çürütüldü mü? 2.Beslenme köşenizde bir sürü yemek var ama birkaç yemek tavsiyesi daha yapar mısınız? 3.Daha önce hiç düzenli spor yapmadım birkaç başlangıç tavsiyesi verir misiniz?Mesela ilk hafta sadece koşup ikinci hafta mı seviye 1'e başlayayım? 4.Sizce kaç kiloluk ağırlıklarla çalışmalıyım?Kaldırabildiğim en ağırını mı yoksa birkaç kilo düşüğünü mü? 5.Son olarak sizce çok mu erken?
MAKALELER
Yakılan Yağ Nereye Gider? Buharlaşır!

The BMJ’de yayınlanan araştırma, yakılan yağların %84’unun karbondioksit olarak nefes ile, %16’sinin da su olarak ter ve üre ile vücuttan atıldığını göstermiş.

kaynağa git 15.08.2016
Profesyonel Atletler! Optimal Antrenman Şiddetinizi Ölçmeniz Artık Mümkün!

WHOOP isimli cihaz antrenman şiddetini ölçebiliyor, ne zaman ve ne kadar dinlenmeniz gerektiğini de belirtiyor. LeBron James ve Michael Phelps’in de denediği cihazın sağlığı iyileştirdiği, atletik performansı yükselttiği belirtiliyor.

kaynağa git 27.08.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Supplementler, ağırlık çalışmasının ardından anabolik hormonları etkiler

Ağırlık çalışmalarından sonra basit karbonhidrat ve protein tüketimi, hiçbirşey tüketmemeye ve sadece protein tüketmeye göre çok daha etkin iyileşme (recovery) sağlamış. Antrenmanın üzerinden 6 saat geçtiğinde en yüksek büyüme hormonu yine bu grupta görülmüş

kaynağa git 30.07.2016
Beslenme ve Atletik Performans

American College Sports Medicine'in Sporcu Beslenmesi ile Performans İlişkisi Hakkında Resmi Görüşü

kaynağa git 08.08.2016
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
12934
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO İZLENME SAYISI
23742874
VİDEO İZLENME SAYISI
VİDEO SAYISI
304
VİDEO SAYISI
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE