GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Ne Kadar Çok Kardio, O Kadar İyi... mi?

Pazar, 27 Ekim 2013 | Genç ve Fit

Yağ oranı düşük, definisyonu ise maksimum seviyede bir vücut istiyorsunuz. Özellikle de karın definisyonu sizin için çok önemli. Bildiğiniz gibi definisyonu artırmak için kardio antrenmanı yapmanız şarttır. Bir çok kişi, aldığı kalorileri minimuma indirerek her gün 2-3 saat kardio yaptığında tüm yağlarından kurtulacağını veya yağlarını daha çabuk yakabileceğini düşünür. Gerçekte ise aşırı kardio yapmak ters etki yaratabilmekte, vücuda katabolik etkide bulunmakta ve kas yıkımına yol açmaktadır. Kas kaybı sonucunda da hem kuvvetiniz azalır, hem uzun uğraşlar sonucu elde ettiğiniz kaslarınız buharlaşır, hem de metabolizmanız yavaşlar. Metabolizma yavaşladıkça da yağ yakabilmek zorlaşır.

Aşırı kardio yapmak ayrıca kas ağrılarına ve sakatlanmalara da yol açabilir. Aşırı antrenmandan (sürantreman) dolayı kişilerde enerjisizlik, halsizlik ve ruh halinde olumsuz değişmeler de görülebilmektedir. Özellikle çok uzun koşular yapmak kortizol seviyesinin yükselmesine ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenle, maraton koşucularının yarışlardan sonra nezle olmaları veya solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Eğer siz de buna benzer problemler yaşıyorsanız kardio antrenmanlarınızı azaltmanız iyi bir fikir olabilir.

Peki, ne kadar kardio aşırı kardio olacaktır? Cevaplamaya çalışalım.

Tam olarak ne kadar kardio yapılması gerektiği sorusuna verilecek kesin bir cevap yoktur. Ama sunu söyleyebiliriz ki, uzun mesafe koşucusu değilseniz, kardio çalışmalarınızın 60dk yı geçmesine gerek yoktur. Bundan daha fazlası, amaçlarınızdan uzaklaşmanıza yol açabilir. Haftada 2 ila 3 gün, gün aşırı olarak yapılacak yapılacak kardio antrenmanları metabolizmanızı yüksek tutmanızı sağlayacak ve yağ yakımının sürmesine olanak verecektir. Normal şiddetteki kardio antrenmanları ve HIIT antrenmanlarını değişimli olarak yapmak da, vücudunuzun egzersizlere alışmasına engel olarak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. HIIT antrenmanları şiddet olarak normal kardio antrenmanlarından daha şiddetli, süre olarak ise genelde daha kısa olacaktır. Tabi ki kardio çalışırken harcadığınız kalori seviyesini dengeleyebilmek için düzenli olarak yeterince protein ve karbonhidrat tüketmeniz de şarttır.

Unutmayın ki daha fazla antrenman yapmak her zaman daha iyi sonuçlar alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Seviye 1 ve Seviye 2 programımız hazırlanırken bu ve diğer birçok faktörü göz önünde bulundurduk, bu nedenle programa bağlı kalmanız yararınıza olacaktır.

İyi sporlar!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Cumartesi, 21 Temmuz 2012
Spor yaparken müzik dinlemenin bir faydası var mı? Bizce koşarken ya da ağırlık kaldırırken [...]
Pazartesi, 21 Ekim 2013
Doğru duydunuz, uyumak hem fit bir hale gelmeyi kolaylaştırır, hem de enerjik ve güçlü olmamı[...]

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • serdar
    serdar / 27 Ekim 2013, 13:57 / CEVAPLA
    Merhabalar.Ben 13 yaşındayım ve boyum 162 cm sizinle spora başlamak istiyorum ama birkaç sorum var: 1.Boyun kısa kalır mevzusu tamamen çürütüldü mü? 2.Beslenme köşenizde bir sürü yemek var ama birkaç yemek tavsiyesi daha yapar mısınız? 3.Daha önce hiç düzenli spor yapmadım birkaç başlangıç tavsiyesi verir misiniz?Mesela ilk hafta sadece koşup ikinci hafta mı seviye 1'e başlayayım? 4.Sizce kaç kiloluk ağırlıklarla çalışmalıyım?Kaldırabildiğim en ağırını mı yoksa birkaç kilo düşüğünü mü? 5.Son olarak sizce çok mu erken?
MAKALELER
Oturmak Yaşamı Kısaltıyor!

Düzenli egzersiz yapıyor olsan bile oturmak insan hayatını kısaltıyor diyor American Journal of Preventive Medicine’ın yaptığı araştırmanın sonuçları.

kaynağa git 30.07.2016
Yakılan Yağ Nereye Gider? Buharlaşır!

The BMJ’de yayınlanan araştırma, yakılan yağların %84’unun karbondioksit olarak nefes ile, %16’sinin da su olarak ter ve üre ile vücuttan atıldığını göstermiş.

kaynağa git 15.08.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Oruç, diyabet riski taşıyan kişilerde kolesterol seviyelerini uzun dönemde düşürmekte

Intermittent Fasting, diyabet riski yüksek olan grupta kolesterolü düşürmeye yardımcı olmuş

kaynağa git 03.08.2016
Gençlerde antrenman sonrası tüketilen whey ve karbonhidrat, kas gelişimini artırır

Ağırlık çalışması yapan gençlerde karbonhidrat ve protein tüketimi kas hacmini en fazla artıran kombinasyon olmuş

kaynağa git 12.08.2016
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
VİDEO İZLENME SAYISI
26111258
VİDEO İZLENME SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
14644
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE