GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Başarılı Eğitmen Olmak İsteyen Bir Kişiye Tavsiyeler - 1. Bölüm

Pazartesi, 19 Eylül 2016 | Fatih Bayraktar

Eğitim, kişisel veya grup derslerinde öğrenciye veya öğrencilere sadece onları zorlayan bir egzersiz vererek çalıştırıp canlarını çıkartmaktan çok daha fazlasıdır.

Sen, öncelikle öğrencilerine 7’den 70’e yaşı ne olursa olsun bir rehber, bir motivasyon kaynağı ve bir arkadaş olmalısın. Başarılı bir eğitmen olmak istiyorsan öncelikli olarak sahip olman gereken şey başarılı bir karakter. Kişiliği oturmuş, karakteri belirlenmiş bir insan kendisine doğru, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler ve anlamlı amaçlar belirleyebilir. Bir işletme sahibi veya orada çalışan biri olabilirsin. Ama eğer kendini sunabileceğin bir öğrencin, bir müşterin yoksa, onca aldığın eğitimlerin, sertifikaların, becerilerin de bir anlamı yok demektir. Tek başına bilgi ve birikim, kullanıcısı yoksa anlamsız ve yararsızdır. Bilginin anlamlı olması için işlerliğinin ve fonksiyonunun iyi olması, paylaşılması ve kullanılabilmesi gerekir.

Sağlam bir ün ve olumlu bir karakter yaratmak için müşterilerin, öğrencilerin ile kaynaşmalı, onları kendine bağlı tutmalısın.

“Onların seni seçmek için bir sebebi olsun!.”

Kendini geliştirmek, başarılı bir eğitmen olmak, başarılı birer öğrenci yetiştirmek istiyorsan önce sen bir adım atmalısın. Bir spor salonunda/okulun klüplerinde/belediyenin spor merkezlerinde part time / yarı zamanlı bir şekilde stajyer olarak çalışmalara başlayabilirsin. Burada kendini geliştirir, işin nasıl olduğunu öğrenir, kendini iyice bu mesleğe ısındırır, tanıtır ve deneyim kazanırsın.

Büyük yerlere gelmek için önce küçük adımlarla başlayıp kendini geliştirmeli, insanlara fayda sağlamalı, kendini insanlara sevdirmelisin.

En sıradan iş bile büyük başarılar getirme potansiyeline sahiptir. H.Jackson Brown”

Şimdi sana başarılı olman ve iyi para kazanmak için yapman gereken bazı şeyler için ipuçları vereceğim:

BAŞARI İÇİN 1. İPUCU: İNSANLARLA KENDİNE BAĞLANTI SAĞLA

Kişisel veya grup derslerinde eğer öğrencilerinle güçlü bir bağlantı kurarsan, başarı da seni takip edecektir. Başarılı bir iş yapmak için önündeki fırsatları görmelisin. En büyük fırsat, yaptığın çalışmaların en iyi şekilde olmasına çabalayıp, insanları kendine bağlı tutmaktır. Yerel klinikler, sağlık fuarları, fitness salonları, iş etkinlikleri, gönüllü çalışabileceğin merkezler,  kendinizi geliştirmen, insanlarla iç içe girmen, kaynaşman ve kendini o ortama tanıtman için iyi bir fırsattır. Böylece kendini daha ilgi çekici hale getirme adına çalışmalar sağlayabilir, fikir edinebilirsin.

“Değerinin bilinmediği bir şey veya biriyle ilgili görüşüyorsan genellikle ona ilk değer biçen, değerini belirler.” Buradaki bir kişinin değerinden kastımız, başkalarının gözündeki değeridir. Standartlarını ve amaçlarını daima yüksek tut, senin değerini belirlemeleri için insanlara fırsat ver. Yaşamda neredeyse her şey özneldir. Yani tek bir doğru yoktur ve çoğu yeni durumda fikirlerin gerçeklere dönüşme eğilimi vardır. Sonra diğer tüm bilgiler, bu yeni inanç yapısının süzgecinden geçer. Eğer kendini ya da değeri olan herhangi bir şeyi karşı tarafa satmak istiyorsan, doğru bir imaj çizmelisin.

Örneğin: Spor salonunda bir kişi senden özel ders istiyor. Bazı antrenörler, haftalık 500 TL istiyor diyelim. Sen onlarla aynı seviyede misin? Belki evet belki hayır. Diyelim ki haftada 50 TL istersen, müşteriler iyi bir antrenör olmadığını düşünebilir. Peki ya haftalık ücretinin 200 TL olduğunu söylersen sana gülerler mi? Doğru, adil ve hakettiğin fiyat nedir? İşte bu noktada bu güne kadar kendini yetiştirmek, insanlarla iyi ilişkiler kurarak onların senin hakında görüş oluşturmasına fırsat vermek adına geçmişte yaptığın adımlar rol oynayacaktır. Tabii ki burada kendine biçtiğin değerin hakkını verecek şekilde çalışmalar yapmaya devam etmen, daima kendine güvenerek hareket etmen gerekir.

İşin özü, bir işin başlangıcındaysan kendini yüksekten satmak yerine önce kendini geliştirip bir altyapı sağlaman, BAŞARI İÇİN 1. İPUCU nu en iyi şekilde uygulaman, sana çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Yazımızın devamında kendini geliştirmen, iyi ve başarılı bir eğitimci olabilmen için sana yardımcı olacak noktaları özetlemeye devam edeceğiz. Bizimle kal.

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • Batuhan DEMİRATA
    Batuhan DEMİRATA / 19 Eylül 2016, 22:59 / CEVAPLA
    Ben matematik öğretmenliğine adım atan birisi olarak sadece antrenör olarak değil bir eğitimci olarakta yazını çok beğendim başarılar :)
MAKALELER
2016 nın 1 numaralı Fitness Trendi Giyilebilir Elektronik Fitness Cihazları Olacak

ACSM nin her sene yaptığı ankette bu sene en popüler trendin Fitbit vb gibi elektronik fitness cihazlarının olacağı öngörülüyor. 2. sırada vücut ağırlığı antrenmanları, 3. sırada da HIIT antrenmanları var.

kaynağa git 09.09.2016
Oturmak Yaşamı Kısaltıyor!

Düzenli egzersiz yapıyor olsan bile oturmak insan hayatını kısaltıyor diyor American Journal of Preventive Medicine’ın yaptığı araştırmanın sonuçları.

kaynağa git 30.07.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Karbonhidrat tüketimi ve rezistans antrenmanları

Yüksek set, ağırlık ve tekrar sayısına sahip ağırlık antrenmanlarından sonra karbonhidrat tüketiminin önemi

kaynağa git 10.08.2016
Kısa süreli oruç, hücrelerin yıkım sürecindeki zararlı etkileri azaltır

Intermittent Fasting beyin hücrelerde yenilenmeyi sağlamış

kaynağa git 05.08.2016
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI
VİDEO İZLENME SAYISI
27035286
VİDEO İZLENME SAYISI
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
15403
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR