GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Ağırlık çalışmaları ve koşu

Cumartesi, 21 Aralık 2013 | Genç ve Fit

Bize, bir takipçimiz tarafından email yoluyla çok güzel bir soru iletildi. Takipçimiz, Türkiye’nin önde gelen sağlık ve fitness kanallarından birinde yayınlanan aşağıdaki yazıyı okuduğunda, koşunun ve kardio çalışmalarının haftalık programımızda tavsiye edilen bir antreman türü olduğunu bildiğinden aklı karışmış ve bu yazı hakkındaki düşüncelerimizi sormuş. Önce size yayınlanan yazıyı sunmak istiyoruz:

“Koşmak, kasları geliştirmez. Olimpiyatlarda yarışan uzun mesafe koşucularını bir gözünüzün önüne getirin, ne dediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Hem ağırlık çalışması hem de koşu antremanı yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir yol izlerseniz, hızlı kas lifleriniz gelişmeye devam eder ancak yavaş kasılan kas lifleriniz gelişmemeye başlar. Kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, koşu antremanlarına bir sure ara vermenizde fayda var.”

Bu yorumda açıklığa kavuşturulması gereken noktalar çok.

Öncelikle koşu, kardiovasküler sistemin (kalp ve damar sistemi) ve solunum sisteminin etkinliğini ve çalışma kapasitesini artıran çok iyi bir egzersiz türüdür. Güce yönelik olan sprint türü kısa mesafeli ama şiddeti yüksek koşular hızlı kasılan kas liflerini aktive eder ve geliştirir (100M koşucularını düşünün). Daha yavaş tempolu uzun mesafe koşuları ise yavaş kasılan kas liflerini daha çok kullanır ve geliştirir (maratoncuları düşünün). Hangi koşu türü olursa olsun, bacak kasları ve özellikle vücudun en güçlü kaslarından biri olan Glute (Kalça) kasları da koşu sayesinde gelişmektedir.

Ağırlık çalışanların ve özellikle kütle artırmaya uğraşanların göz önüne alması gereken, koşu sırasında hızlı veya yavaş kasılan kas liflerinin çalışıp çalışmaması değil, koşu ile harcanacak olan kalorilerin, bu kişileri kütle artırma amaçlarından geriye çekip çekmeyeceğidir. Kütle artımına yönelik antreman yapan kişilerin genelde HIIT türü (veya depar antremanı gibi) daha kısa süreli, ama güce dayalı ve yüksek şiddetli antremanları tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır.

İyi sporlar!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
1 YORUM
  • samet as
    samet as / 20 Kasım 2014, 18:47 / CEVAPLA
    teşekkürler
MAKALELER
Unutkanlık Problemin mi Var? Spor Yap!

Spor, beynin bazı kimyasalları salgılamasını tetikleyerek unutkanlığı önlemede veya yavaşlatmada da etkili oluyor!

kaynağa git 30.07.2016
2016 nın 1 numaralı Fitness Trendi Giyilebilir Elektronik Fitness Cihazları Olacak

ACSM nin her sene yaptığı ankette bu sene en popüler trendin Fitbit vb gibi elektronik fitness cihazlarının olacağı öngörülüyor. 2. sırada vücut ağırlığı antrenmanları, 3. sırada da HIIT antrenmanları var.

kaynağa git 09.09.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
Kafein içeren sıvı gıda tüketmenin ruh hali, efor seviyesi ve ağırlık antrenmanı performansı üzerindeki etkisi

Antrenman öncesinde kafein tüketimi, ağırlık antrenmanlarındaki performansı artırmaktadır

kaynağa git 16.08.2016
Supplementler Listesi

En yaygın supplementler ile ilgili bilimsel araştırmaların toplandığı site

kaynağa git 30.07.2016
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
14628
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO İZLENME SAYISI
26075507
VİDEO İZLENME SAYISI
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
VİDEO SAYISI
306
VİDEO SAYISI