<span class='ince'>Değişmeye</span> Hazır mısın?

Değişmeye Hazır mısın?

Değişim Süreci

Yaşam tarzını değiştirmek, en başta ürkütücü ve zor gelebilir. Çünkü yıllardan beri sürdürdüğün alışkanlıkların var ve bunu büyük ihtimalle köklü bir şekilde değiştireceksin. Bu anlamda aslında kendine karşı bir mücadele vereceksin. İşin psikolojik kısmı en zor olan kısım. Seni şu anki haline getiren ve değişme arzusu ortaya çıkaran alışkanlıklarına karşı çıkacaksın.

Bunu kendin için, seni etrafında isteyen ailen, çocukların, kız ve erkek arkadaşların veya etrafındaki diğer kişiler için yapıyor olacaksın. Bu değişikliği yapma ihtiyacını ve nedenini asla unutma ve onu kendini ateşlemek için kullan. Yeni beslenme ve egzersiz programına alışman uzun sürmeyecek, buna emin ol. Yeni alışkanlıklar yaratacak ve zamanla onları sürdürmek isteyeceksin. İnsan yaratılışının en iyi özelliklerinden biri de kolayca uyum sağlamasıdır, yeter ki belli bir süre buna şans ver.

Değişim Süreci

Bu değişimi yaşarken, etrafında sana şüpheli gözlerle bakan veya çeşitli negatif yorumlar yapanlar mutlaka olacaktır. Bunları sadece ateşini körüklemek için kullan. Sonuçları almaya başladığında şüpheci kişilikler sana araştırmacı sorularla gelecek, neler yaptığını ve nasıl başardığını öğrenmek isteyecekler. Bunu etrafımızda defalarca yaşadık. Aktif yaşam virüsünü yaymak için her fırsatı kullan, insanlarda pozitif etki yaratmanın tadını çıkar!

Değişim Süreci

Sağlıklı beslenmeye adım attığında, tadı güzel olan, fazla besleyici değeri bulunmayan, ama alışmış olduğun yiyecekleri bir daha göremeyecegini düşünüp sakın ümitsizliğe kapılma. Hamburger, pizza, un mamülleri, tatlılar… Bunları yine yiyebileceksin, biz de yiyoruz. Ama aynı sıklıkla değil. En başta, 2 haftada bir öğün istediğin şeyi yiyerek üzerinde oluşmuş baskıyı at. Bu konuda bizim %90 – %10 kuralımızı unutma. Sonucu belirleyen, zamanının %90’ında yaptıklarındır, %10’undakiler değil. Bunu yediklerine de uyarlayabilirsin.

İlerleyen haftalarda, eğer egzersiz ve doğru beslenme alışkanlığını sürdürüyorsan, haftada bir öğün çok aşırıya kaçmadıkça (porsiyon kontrolü, tekrar!) istediğini ye. Sonuçta hayatın ve mutfağın bizlere sunduklarını tamamen göz ardı etmeni de istemiyoruz. Diğer taraftan fit bir hale geldikçe, sağlıklı yemekler sana daha çekici gelmeye başlayacak, hatta canın yağlı ve tatlı yiyecekleri çok daha az çekecek. İnanması zor geliyor olabilir, ama gerçek bu!

Değişim Süreci

Egzersizleri yaparken park, sahil, bahçe, spor salonları ve sahalar, parkurlar gibi yerleri seçerek ve hatta arkadaşlarınla beraber yaparak bunu sosyal bir aktiviteye de dönüştürebilirsin. Özellikle kardio egzersizlerini toplu olarak yapman, motivasyonunu yerinde tutmakta faydalı olacaktır.

Şimdi,

İstersen Kilo Verme veya Kilo Alma bölümlerimize geçerek amacına yönelik ve spesifik bir şekilde neler yapman gerektiğini okuyabilirsin.