GvF <span class='ince'>Blog</span>

GvF Blog

Kötü Kolesterol Hikayesi - 2. Bölüm

Cumartesi, 8 Ekim 2016 | Fatih Bayraktar

1. bölümdeki yazımızda “Kötü Kolesterol Hikayesi” ile ilgili durumları anlattık. ABD akımıyla birlikte low fat modasına girerek beslenme düzenimiz değişmişti. Peki, bu beslenme biçiminin, doktor önerilerinin, prensiplerin ve uygulamaların sonucu ne oldu dersiniz ?

1980 yılından günümüze obezite oranı 10 kat, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıkları ise 3 kat arttı!

Yakın zamanda Amerikan Kalp Derneği(AHA) beslenmemizdeki %10 olan doymuş yağların oranının %7ye indirilmesini tavsiye etmektedir. Aynı zamanda Amerikan Kalp Derneği normal kan kolesterol düzeyini 1990’lı yıllarda 250’nin altı diye belirlemişken,2000’li yıllarda 200’ün altı, bugünlerde de 150’nin altı olması gerekir diye bahsediyorlar. Bu uygulama ile kolesterol düşürücü “statin” ilaçlarının satışı da rekor üstüne rekor kırıyor!

Kolesterol Hikayesinin Hediyesi : Obezite

Obezitenin en önemli nedeni, metabolizmamızın son 40-50 yıl içinde değişen beslenme alışkanlıklarımıza adapte olamamasıdır.

Dünyayı boşverin, ülkemizdeki değişime bakalım. Eskiden her türlü et ve et ürünü bol, doğal ve ucuzdu. Bütün yemekler tereyağında pişerdi. Meyve sebze doğal, hormonsuz ve boldu, o yıllarda makarna bile yoktu, bulgur pilavına talim edilirdi, çikolatalar pastalar yoktu, annelerimiz haftada bir kek pişirirdi. Tatlı ihtiyacımız daha ziyade meyve ile karşılanırdı, bayramdan bayrama da bir baklava yenirdi.

Eski zamanlardaki yoklar listesine dikkatli bakarsanız “yok” olan şeylerin ortak noktası: şeker ve trans yağlar!

1980’li yıllardan itibaren ülkemizde yok olan şeyler” var olmaya” başladı ve değişim başladı. Aynı yıllarda ülkemizde “fast food” girdi. Ama bir yandan da ABD’den yayılan “low fat” modasına uyulmaya başlandı. Diyet ürünler bir anda market raflarını doldurdu. Neticesinde bu değişim bizde de maalesef olumsuzluklara neden oldu; şişmanlıklar arttı, şeker hastalıkları arttı, hipertansiyon arttı, kalp-damar hastalıkları ve kanser arttı. Ve Türkiye, Batı dünyasındaki  standartlarını yakaladı!

Tarihsel süreçte beslenme ve günlük yaşam alanındaki değişenler:

  • Doğal doymuş yağ tüketimi azaldı, işlenmiş yağlar ve margarin tüketimi arttı.
  • Karbonhidrat ve özellikle şeker tüketimi arttı.
  • Günde 3 öğün yemek ve ara öğünler alışkanlık haline geldi ve atıştırmalar ile gıda tüketimi arttı.
  • Doğal, geleneksel tohumlarla yetişmiş gıdalardan, GDO’lu tohumlarla, suni gübrelerle, hormonlarla ve ilaçlarla yetiştirilmiş, işlenmiş gıdalara geçiş oldu.
  • İnsanlar günlük ihtiyaçları için hareketli bir yaşamdan, makinelerin, hazır gıda ürünlerinin, marketlerin, televizyonun etkisiyle daha da hareketsiz ve zahmetsiz bir yaşantıya adapte oldu.

İşte gördüğünüz gibi sağlık yapımız hızla değişiyor ve biz bu değişimin farkında bile değiliz.

Kendimiz, çocuklarımız ve gelecek nesiller  için daha güzel bir sağlıklı yaşam prensibi uyarlayalım. Fastfood ve doğal olmayan ürünlerden uzak duralım. Dengeli ve doğal ürünler tüketmeye çalışıp, hareketli yaşayalım.

Herkese sağlıklı yaşamlar!

PAYLAŞ
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Salı, 26 Şubat 2013
Sizden gelen sorulardan biri de "Spor yaparken, arada sırada istediğiniz şeylerden, istediğiniz kadar yiyebilir miyiz? Eğer ö[...]

Üyelik Gerekli

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalı ya da kayıt olmalısın.

YORUM YAZ
MAKALELER
Antrenman Sonrasındaki Hormon Artışı Hipertrofiyi Veya Güçlenmeyi Etkilemiyor

Journal of Applied Physiology de yayınlanan makalede çok ilginç iki çıkarım var. Antrenman sonrasındaki bazı hormonlarda oluşan artışın, veya antrenmanda kullandığın ağırlık miktarının hipertrofi veya güçlenme üzerinde hiç bir etkisi yok.

kaynağa git 30.07.2016
Kremalı Kek Diyeti Sayesinde Bir Profesör 12 Kg Verdi

Kilo vermede önemli olan tek noktanın kalori yönetimi olduğunu ispatlamak isteyen Kansas Üniversitesi’nden bir beslenme profesörü, 10 hafta boyunca yemek yerine kremalı kekle ve diğer şekerli gıdalar ve abur cubur ile beslendi ve 2 ay sonunda 12 kg kaybetti.

kaynağa git 17.08.2016
BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR
İlerleyen Yaşla Beraber Güç, Kas Kütlesi ve Hareket Hızında Değişim

Yaş ilerledikçe izometrik ve dinamik gücün, 2. tip kas liflerinin ve de hareket hızının düştüğü görülmüş. Fakat bir iyi haber: kas kütlesinde belirgin bir kayıp ölçülmemiş.

kaynağa git 21.09.2016
Kalori kısıtlaması ve ketojenik diyetler vücuttaki inflamasyonu azaltmakta

Intermittent Fasting vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmuş

kaynağa git 30.07.2016
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
12934
PROGRAMLARIMIZI UYGULAYANLAR
VİDEO SAYISI
304
VİDEO SAYISI
MAKALE SAYISI
352
MAKALE SAYISI
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
194
TAKİPÇİLERİMİZ KAÇ ÜLKEDE
VİDEO İZLENME SAYISI
23742874
VİDEO İZLENME SAYISI