<span class='ince'>Bu işin en az yarısının</span><br>beslenme olduğunu unutma.

Bu işin en az yarısının
beslenme olduğunu unutma.

Aklını çok karıştırmayacağız. Yediklerinin ne içerdiğini ve fonksiyonlarını öğren. Gıdaların besin değerleri genelde üzerlerinde yazılıdır, yazılı olmayanlar için interneti kullan. Besinleri üç temel gruba ayırabiliriz: Protein, Karbonhidrat ve Yağ. Bu besin gruplarının vücutta farklı işlevleri vardır ve vücudumuzun hepsine ihtiyacı vardır.

Şimdi kısaca ana besin gruplarına bakalım.

Protein

PROTEİN.

Herkesin okul yıllarından da hatırlayacağı gibi proteinler kasların yapı taşlarıdır. Protein, hayvansal ve bitkisel kaynaklardan alınabilir. Bunlar arasında ilk akla gelenler kırmızı et, tavuk eti ve balık eti ile diger hayvansal gıdalar (yumurta, süt vb) olmakla beraber çeşitli bakliyatlarda (fasulye, mercimek vb) ve yeşil sebzelerde (ıspanak gibi) de önemli miktarda protein bulunmaktadır.

Hızlı Sindirilen Proteinler

Kısa sürede sindirilip kana karışırlar.

Antrenman öncesi ve sonrası için idealdir.

Örnek olarak peynir altı suyu (whey) proteinini gösterebiliriz. Whey Protein çeşitleri için tıklayın.

Yavaş Sindirilen Proteinler

Saatler içerisinde yavaş yavaş sindirilir. Yatmadan önce tercih edilmektedir.

Amacı gece boyunca vücudu besleyerek kasların yakılmasını önlemektir.

Örnek olarak sütte bulunan kazein (casein) proteini verebiliriz. Casein çeşitleri için tıklayın.

Yapılan araştırmalarda her iki protein grubunu da tüketen kişilerin daha fazla kas kütlesi oluşturduğu gorülmüştür.

KARBONHİDRAT.

Görevi vücuda enerji sağlamaktır. Kaslarda sürekli olarak belli miktarda karbonhidrat glikojene dönüştürülmüş olarak, enerji ihtiyacını karşılamak için hazır tutulmaktadır. İhtiyaçtan fazla alındığında ise yağa dönüştürülüp depolanır.

Karbonhidrat

Basit Karbonhidratlar

Dakikalar içerisinde kana karışır ve kandaki şeker seviyesini yükseltir.

Özellikle antrenmanlardan hemen sonra alınması idealdir.

Tavsiye edilen kaynaklara örnek olarak bal, çeşitli meyveler (muz, kavun vb) verilebilir. Beyaz şeker, beyazlatılmış un, sükroz, maltoz, mısır şurubu da yüksek miktarda basit karbonhidrat içerir, fakat bunlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Kompleks Karbonhidratlar

Kana karışması zaman içerisinde ve aşamalı olarak gerçekleşir.

Kandaki şeker miktarını direk artırmaz, vücudun enerjiye ihtiyacı olduğu zamanlarda kullanılmasını sağlar.

Sağlıklı kaynaklara örnek olarak yulaf ezmesi, ruseym, esmer pilav ve makarna, tam tahıllı ekmek, bakliyat ürünleri verilebilir.

Antrenmandan hemen sonrası dışında kompleks karbonhidratlar tercihin olmalı.

Yağlar

YAĞLAR.

Yağların temel işlevleri arasında beyinsel işlevlerin sağlığı ve çeşitli hormonların düzenli çalışması sayılabilir. Sağlıklı kaynaklar arasında zeytinyağı, balık, avokado ve sonradan katılan yağ olmaması kaydıyla badem ve ceviz gibi kuruyemişler sayılabilir.

Genç ve Fit'in Notu!

Kilo alma veya verme hedefine göre, yediklerinin kalori miktarlarını takip ederek günlük enerji alımını kontrol et. Aklında tutman gereken tek şey enerji alımın değil. Biz sağlıklı beslenmeye inanıyoruz. Bunun kalori kontrolü dışında çok önemli diğer bileşenleri de var. Öncelikle, günlük olarak yeterli miktarda protein alman kasların onarımı için çok önemli. Gerekli yağların alımı, hem hormonların ve beynin düzgün çalışmaları hem de inanılmaz gibi gelse de vücuttaki yağ yakımını sürdürmek için gerekli.

Sana düzenli aralıklarla bombardıman edilen “Sihirli Gıdalar” türündeki ürünlerden fazla beklentin olmasın. Her şeyi değiştirebilen tek bir gıda türü yoktur, tüm gıdaların fonksiyonları farklıdır ve gereklidir.

Pratik Tavsiyeler kısmında, sana amaçlarına ulaşmanda anahtar rolü oynayacak olan bilgiler vereceğiz. Bu ipuçlarını hayatının bir parçası haline getirmen, hem istediğin görünüşe ve fitness amaçlarına ulaşmanda, hem de sağlıklı yaşama geçip bunu sürdürmende çok faydalı olacaktır.

Basit Tarifler kısmında ise kolaylıkla hazırlayabileceğin, hem sağlıklı, hem de lezzetli kahvaltı, öğle / akşam yemeği ve ara öğün opsiyonlarını bulabilirsin.