Mercimekli Kabak Yemeği

Mercimekli Kabak Yemeği

Tüm Tarifler
390 Kalori
40 Dakika

PROTEİN

19 gr.

KARBONHİDRAT

54 gr.

YAĞ

16 gr.

Yazları sebze yemekleri harika oluyor. İnsan protein de almak istiyor, ama sıcakta bazen canımız istemiyor. Et ürünlerine alternatif olarak protein de alabileceğimiz serin bir yaz yemeği bu noktada mükemmel olacaktır. İşte tam da bu düşünce ile sana bu mercimekli kabak yemeği tarifini veriyoruz

HAZIRLIK SÜRESİ

15 dk.

PİŞİRME SÜRESİ

25 dk.

TOPLAM SÜRE

40 dk.

MALZEMELER

- Bir çay bardağı önceden suda haşlanmış yeşil mercimek (100 gram kadar kuru mercimek)

- İki adet orta boy soğan

- İki adet orta boy kabak

- İki adet orta boy domates

- İki kaşık zeytinyağı

- Dereotu

- Limon suyu

- Tuz

HAZIRLANIŞI

Soğanları yarım halka şeklinde doğra, bir tatlı kaşığı zeytinyağında biraz öldür. Sonra üzerine bol sulu yaz domateslerinden bir veya iki tanesini kabuklarını soyarak ufak ufak doğra. Onları da bir miktar öldürdükten sonra yarım ay şeklinde veya ince halkalar şeklinde doğradığın kabakları ekle. Biraz tavada çevirdikten sonra haşlanmış yeşil mercimeği ekle. Ardından tava içerisindeki karışımı homojen dağıtmak için biraz karıştırdıktan sonra üzerini örtecek kadar sıcak su ekle, içine biraz limon sık. Hafif ekşili bir yemek olarak oldukça lezzetli olacaktır. Tercihine göre tuz ekle. Kabaklar renk değiştirene kadar 20-25 dk kadar altı kısık olarak pişir. Piştikten sonra üzerine dereotunu ekle. Servis ederken yoğurt, sarımsaklı yoğurt gibi alternatifler yanına çok yakışacaktır. İstersen sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsin.

Not: Eğer yeşil mercimek protein olarak sevdiğin bir alternatif ise önceden haşlayıp buzluğa atarsan sonra kullanırken çok rahat edeceksin.